HABER

"Kritik günler var"

SİVAS (İHA) - Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, ekonomi ve dış siyaset konusunda ülkenin kritik döneme girdiğini belirterek, "Tüm kadrolarımız insanlarımızın daha mutlu ve huzurlu yaşamaları için çalışıyor" dedi.

Seçim sonrasında bayram tatilini geçirmek için memleketi Sivas'a ilk kez gelen Abdullatif Şener'i Yıldızeli İlçesi girişinde Vali Lütfullah Bilgin, daire müdürleri ve yüzlerce partili karşıladı. Yıldızeli Belediye Başkanı Mustafa Arda'yı makamında ziyaret eden Şener'e burada halıdan yapılmış Atatürk Portresi hediye edildi.

Çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Abdullatif Şener, karşılamadan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Böyle görkemli bir tören beklemiyordum. Genellikle sessiz bir şekilde gelir ve giderdik. Biz yaptığımız işlerle ses getirmek istiyoruz" dedi.

Konuşmasında seçim sonuçlarını tahmin ettiklerini ifade eden Şener, kabinede yer almasının kendisi için sürpriz olmadığını söyledi. 3 Kasım seçimleri öncesinde Ak Parti hakkında yapılan karamaların sonuç vermediğini belirten Abdullatif Şener, "Partiler oy oranlarını yükseltmek için partimizi yerden yere vurdular. Benim benimsediğim üslup hepsinden farklıydı. Konuşmalarıma 'bütün partilileri seviyorum' diye başlıyordum. Eski siyaset anlayışı tükenmiştir. Yapılan karalama çalışmalarının kimseyi fayda getirmeyeceği anlaşılmıştır. Açılan yeni dönemde siyasete anlayış ve sevgi hakim olacaktır" diye konuştu.

"BİR ÜLKENİN EN BÜYÜK KAYNAĞI KENDİ İNSANIDIR" Ülkede yaşanan sıkıntıları insan gücünü harekete geçirerek aşacaklarını kaydeden Abdullatif Şener, 1 yıl süre ile bu konu üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Yaptığımız bütün araştırmalarda, 200 yıldır yazılan bütün iktisat kitaplarında bir ülkenin ayağa kalkmasının ana dinamiğinin yalnız ve yalnız o ülkede yaşayan insanlar olduğunu gördük. Yani bir ülkenin en büyük kaynağı kendi insanıdır. Kendi insanının ezildiği, horlandığı, özgürlük alanının kısıtlandığı, mutlu olmayan insan yığınlarının ortaya çıktığı bir ülkenin ayağa kalkması mümkün değildir. Onun için herkesin kendisi ile barışık olması, geleceğiyle ilgili umutlarının hedeflerinin, aşk ve şevkinin olması lazım. Herkes kendi enerjisini aktif hale getirmelidir. Siyaset birbirin enerjisini tüketme anlayışını benimserse, biz o zaman 70 milyon insanın ortaya koyacağı enerjiyi kolektif sinerjiye dönüştüremeyiz. Artık toplumda sevgiden söz edilecek, herkes birbirinin enerjisini aktif hale getirmek için çalışacak. Edirne'den Hakkari'ye kadar bu ülkenin 70 milyon insanı güçlü oldukça, biz de güçlü olacağız" dedi.

"GELİR GİDEN DENGESİ BOZULMUŞ"
Dış siyasette alınacak kararların vatandaşın mutluluğunu artırmak için olduğunu belirten Şener, "Elbette bir çok zorluklar var. Bunların en önemlisi ekonomik tablolardır. Tam 15 gündür Maliye, Hazine ve Devlet Planlama Teşkilatı bürokratlarıyla birlikte 2003 yılı bütçesi için uğraşıyoruz. Bu yetişmeyeceği için geçici bir bütçe hazırlamaya çalışıyoruz. Önümüzü görmemiz lazım. Gerçekten gelir gider dengesi son derece bozuk. Borç miktarı korkunç derecede artmış. Devlet bütçesinden ödenen faizlerin miktarı bütçenin yarısını alıp götürüyor. Bu ortamda iki yakamızı bir araya getirmek için bütün kalemleri araştırmaya çaba sarf ediyoruz. Ekonomik güçlükleri aşacağız. En önemli potansiyel insanımızdır. Önümüzdeki günlerde dış politika ile ilgili önemli gelişmeler yaşanacak. Bu da ülkemizin geleceğiyle ilgili önemli noktalardır. Kıbrıs'la ilgili müzakereler devam ediyor. 12 Aralıkta Kopenhag'da Avrupa Birliği süreciyle ilgili bir dönüm noktası olacak. 12 Aralık, Avrupa Birliği ve Türkiye açısından önemli kararların alınacağı bir gündür. Bunun da ötesinde ABD ve Irak arasındaki ihtilafa bağlı muhtemel bir harekat olur mu olmaz mı; bu noktada Türkiye'yi etkileyen önemli hadiseler üzerinde hassasiyetle durulacaktır" şeklinde konuştu.

"DGD PARALARI BANKA HESAPLARINA YATTI" Çiftçileri dağıtılan Doğrudan Gelir Desteği Ödemeleri'nin (DGD) Ziraat Bankası'ndaki hesaplara yattığının müjdesini de veren Şener, "Bu arada belirtmem gerekir ki; seçim öncesinde de Doğrudan Gelir Desteği'ni biz dağıtacağız demiştim. Bütçenin imkanları ölçüsünde 11 ilde yarısını ödüyoruz. Ziraat Bankası'na yapılan talimata göre, bayram öncesi ödemelerin tamamlanması gerekiyordu. Sivas'ta 43 trilyon çiftçilerimize Doğrudan Gelir Desteği olarak ödenecekti. Ama emekli sandığı ile ilgili işler nedeniyle Ziraat Bankası'ndaki ödemelerin tamamlanamadığını öğrendim" dedi.

Konuşmasının sonunda Türk insanının enerjisini birleştirmek gerektiğini tekrar hatırlatan Şener, "Bunları yaparken sadece bakanlık adına yolumuza devam etmiyoruz. Bu yanlış bir şey olur. Her zaman üzerime gelen yükle mesailerim artmıştır. Belki diğer siyasetçilere özgü olmayan çalışmalarım olur. Yeri gelir bürokratlarla konuları tartışırız, yeri bazen bir memurun yapacağı işleri atlamamak için masa başına geçer beş çalışırım. Sivas'ın ve Yıldızeli'nin yararına olan her işin arkasında olacağım. Ne kadar çok insanı aktif hale getirirseniz elde edeceğiniz sonuç o kadar büyük olur. Onun için herkes aktif olacak" açıklamasında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Yıldızeli'nden, Sivas'ta bulunan evine geçerek istirahata çekildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön