Kritik MGK toplantısı sona erdi! OHAL yeniden uzuyor

Son dakika haberi! Kritik MGK toplantısı sona erdi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda, hükümete OHAL’in uzatılması tavsiyesinde bulunulmasına karar verildi.

Kritik MGK toplantısı sona erdi! OHAL yeniden uzuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplanan ve 1 saat 45 dakika süren toplantı sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bildiride, MGK toplantısında, ülkenin iç ve dış güvenliğiyle uluslararası güvenlik ortamını etkileyen siyasi ve askeri gelişmelerin ele alındığı belirtildi. Bu kapsamda, Suriye'de kimyasal ve konvansiyonel saldırıların sebep olduğu katliamların tekrarını önlemek ve sorumluların hesap vermesini sağlamak için uluslararası toplumun birlikte hareket etmesinin hayati önem taşıdığı ifade edildi.

Suriye topraklarının terörden arındırılması ve toprak bütünlüğünün muhafazası amacıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) icra edilen harekatlara müttefiklerin desteğinin beklenildiği vurgulanarak, Suriye'deki ihtilafa kalıcı siyasi çözüm bulunması noktasında kararlılığın aynen devam ettiği belirtildi.

'OHAL'İN UZATILMASI KARARLAŞTIRLMIŞTIR'

Ülkenin ve bölgenin güvenlik önceliklerinin, Türkiye'nin Suriye topraklarında üslenen terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz sürdürmesini zorunlu kıldığı vurgulanan bildiride, terörün her türüne karşı kararlı ve tutarlı bir mücadele yürütüleceği kaydedildi.

Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Proje terör örgütleri FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle yapılan mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükümete, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır."

7'İNCİ KEZ UZATILACAK

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL, en son 18 Ocak'ta uzatılmıştı. OHAL'in süresi 19 Nisan'da sona eriyor. Bir kez daha uzztılan OHAL, 7'nci kez 3 aylık uzatılmış olacak. 15 Temmuz'un ikinci yıldönümüne de OHAL ile girilmiş olacak.

TEZKERE TBMM'YE SUNULDU

Olağanüstü Halin (OHAL) 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM Başkanlığına sunuldu. Başbakanlık Tezkeresi, TBMM'nin 21 Temmuz 2016 tarihli ve 1116 sayılı kararı ile ülke genelinde ilan edilen, 18 Ocak 2018 tarihli ve 1178 sayılı kararı uyarınca devam etmekte olan OHAL'in 19 Nisan 2017 Perşembe günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay uzatılmasını öngörüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 66 yorum
hani ohal kalkacaktı ... hani işsizlik bitecekti .. hani ekonomi uçacaktı .. hani uçak yapacaktık ... hani terör bitecekti
demek kı daha çökemedıklerı yerler var
ben size ne diyim artık sizleri ALLAH a havale ettim bunun öbür tarafı var inanıyosanız
Şaşırmadık
kısaca reis ohali uzatma kararı aldı deyin bitsin ne tavsiyesi....
OHAL kalktı baskılar bitti . Artık köyümde özgürce yaşıyorum.. Herkes konuşur, AK parti yapar.. bir AKP yalanı..
fransadada ohal var beyler
Burası Fransa mı ulan!? Bir kere de iyi bir yönünü örnek alın Batı'nın be!
himm simdi tayyip erdogan baskanliginda toplanan mgk yine tayyip erdoganin baskani oldugu hukumete tavsiyede bulunmus vayyyyy yav bukadar zorlamayin tek hucrelilerin beyni hepten yanacak
bugün 2 akpartili arkadasım tayyibe oy vermeyeceklerini beyan ettiler. Artık fazlasıyla saçmaladığını söylediler. Hadi hayırlısı, nice koyunların uyanması dileğiyle.
chp liler ile pkk lı ler neden kuduruyor?
en fazla seçimlere kadar uzatabilirsiniz sonrasında bu halk size güvenerek nasıl ki tek başına iktidar etti ise sizi koalisyona mahkum etmesini de bilir.
aha buraya yazıyorum AKP SANDIKTA KAYBETSE BİL İKTİDARI BIRAKMAYACAK,SURİYELİLE BOŞUNA MI BESLİYOR.
Allahım ohalin kime ne zararı var ben onu anlamıyorum muhalefet olsunda başka bişey değil bu insanları anlamıyorum çıksın biri desin bana şu zararı var ya ayıp be bu kadarda ucuz siyaset yapmayın lütfen ya
Ohalle bile idare edemiyorlar ülkeyi.
demekki neymiş 1 kişi yi bala getirmiyecen kendini şaşırırmış OHA olsun size
bence vatandaşa yönelik bir kısıtlama olmadığı sürece ohal devam etmeli hi olmazsa saldırılar yapılmadan yakalanıyor çok şükür ohal başladı başlayalı patlama saldırı vs yok yani baştan yakalanıyor
seçime kadar ohal ile devam. ohal sayesinde şaibeli seçim çalışmaları ohal ile rakiplerin mitinglerini engelleme ohal ile seçim sandıklarını şaibeli taşıma ohal kapsamında her türlü hileli bir seçim olur . başkan seçilir. Bir daha ohali uzatmaya gerek yoktur çünkü başkan ohal döneminden bile on kat daha fazla denetimsiz yetkiye sahiptir.
hainler doluşmuş yine mgk dan dahamı iyi bilecekşiniz ?
Milletten ses yooooooooooooooook seda yok istedikleri gibi kesip biçiyorlar koyun topluluğu nasıl olsa
bak, allahın hakkı 7 (yedi)'dir, daha fazla uzatmazsınız herhalde.
şaşırdık mı? hayırrrr:)
Sıradan bir haber. Ülke alıştı sayenizde OHAL’e.
Ben anlamıyorum ya kimsedende ses yok memlekette herkes sus pus kimsede bi durun kardeşim demiyor
olası seçimde kaybedip direk fetöcülükten içeri tıkılıp yargılanmaktan korkan tayyibin son çırpınşları herşeyi makamdan indikten sonra kendimi nasıl kurtarır yırtarımın derdinde gerçi bu o kadar yüzsüzki yine ağlar sızlar bukelamun gibi adam chp yalvarır ben kurtarın diye
yeter artık yaa
babanız çiftliği oldu bu ülke millette oyuncagınız oldu uzat tayib baba uzat senin hakim ve savcıların da ohal deyiz diye milleti dinlemeden tutuklayıp atsın içeri içerde millet üst üste yatsn suçsuz günahsız yüzlerce insan var ohalleri uzattıkca ülkede ki kolluk güçleri insanlara nasıl davranıyor birazda bunları denetle dosya okumayam savcıları hakimleri hiç bir bilgi sahibi olmadan insanlara ceza verenleri denetleyin önce
o hal’de ne diyoruz danss :)
ohalin sana ne zararı var. Yaliniz teröristlere zararı var.
@blue787 Hadi oradan zeka küpü
Hiç kimse inanmasın tamamen kendi çıkarları için uzatıyorlar.16 yıldır iktidardalar ne terör bitti ne şehit haberleri, kandırıldık de af dile bitsin bu iş. yok öyle yağma.Siz AKP liler dışında hiç kimse muhterem hoca efendi demedi,bilge kişi demedi,ne istedilerde vermedik demedi.....
uzatın uzatın 2023 yılana kadar uzatın ....
Peki bu kurul neye dayanarak tavsiye de bulunuyor? Ohal'in sebebi kötüye giden ekonomi değildir herhalde.
AK PARTİ SASESİNDE; SÖZDE DİNİ BÜTÜN İNSANLARIN MAKAMI,İKTİDAR GÜCÜNU VE PARAYI BULUNCA NASIL AZIP KUDURDUKLARINI İBRET VE HAYRETLE İZLEMEYE DEVAM EDİYORUZ..
Sağlık çalışanlarına verilecek itibari hizmet yılı ne olacak rafa mı kaldırılacak
@ayhan714 şimdi muhtarlara yalakalık yapmakla meşkuller.
zorunuza niye gidiyor ohal hainler için normal vatandaşlar a bir zararı yoktur
@temha48 bizim devlete açtığımız davalar iptal edildi ohal yüzünden ve 5 yıl dava açamıyakmışız.Normal vatandaşım ve bana zararı oldu iflas noktasına geldik devletin çöktüğü arsalarımızdan hakkımızı alamadığımız için.üstüne bide vergisini ödüyoruz istimlak edilmesi gerektiği halde.
bk var fransada ohal lavuk sen kimi kandırıyon ben yaşıyorum fr da sen değil
daha cok uzarrr
bu halk olagan yasamayi haketmeyen bir halkmi! beddualimiyiz biz.
Ohal ve khklarla yürütülen bir devlet olduk.
DEMOKRASİ YOKSA EKMEK DE YOK!
İKTİDARA GELDİĞİMİZDE GÜNEYDOĞUDAKİ OHALİ KALDIRDIK DİYE ÖVÜNEN BİR PARTİNİN BÜTÜN ÜLKEYİ OHALLE YÖNETİR HALE GELMESİ KOYUNLAR İÇİN BİRŞEY İFADE ETMEZ.
valla benim hiç umudum kalmadı güzelim ülkeyi yaşanmaz hale getirdiler bir kişinin kaprisleri sayesinde
yazik oldu guzel ulkeme
Diğer Haberler