Kritik uyarı!

Sağlık Bakanlığı, akciğer kanserine yol açtığı belirlenen "asbest" maddesinin tespit edildiği 30 il ve 473 köyde halkı uyaracak.

Kritik uyarı!

Akciğer hastalıkları ve kansere yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanan asbest maddesinin kullanımı ve ticareti 31 Aralık 2010 tarihinde yasaklandı. 2010 yılı öncesi son 30 yılda asbest ithalat miktarı 500 bin ton oldu. Asbest konusunda uzman olan 24 üniversitenin öğretim üyeleri ile çalışma grubu oluşturan Bakanlık, Türkiye genelinde yaptığı araştırmada 30 il ve 473 köyde maddenin kullanıldığını tespit etti. 8 aylık çalışma kapsamında "Asbest Kontrolü Eylem Planı" hazırlandı. Planı uygulamaya koyan bakanlık, ilk etapta halkı bilinçlendirmek için broşürler hazırladı.

'88 BİN KİŞİ KULLANIYOR'

Broşürde "Bugün itibarıyla yaklaşık 88 bin vatandaşın halen asbest ile temasa devam ettiği tahmin edilmektedir" denildi.

BAKANLIK'TAN VATANDAŞA UYARI

Bakanlık uzmanları ve üniversite öğretim üyeleri tarafından hazırlanan bilgilendirme broşüründe şu hayati uyarılarda bulunuldu:

-Sıva, çatı, dam vb. toprak ile sıvanmış duvarların sıvası değiştirilmeli.

-Değiştirilemiyorsa sıvanın üstü plastik boya ile kaplanmalıdır.

-Yerleşim alanına yakın asbestli araziler ağaçlandırılmalıdır.

-Asbestli toprak içeren araziden geçen yollar asfaltlanmalıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
BENDE TÜRKİYE HALKINI UYARIYORUM,SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIĞA VE CÜZDANA ZARARLIDIR...
sağlık bakanlığı değil allahın belaları. T.C SAĞLIK BAKANLIĞI. allahın gereksiz faydasız yalakaları. ağrınıza gidiyo biyerinize giriyor değil mi T.C kullanmak. allh belalarınızı versin. 7/24
asbestinde ne oldugunu yazsaydiniz ya keske
asbest denilen nesne izolasyon maddesidir ısı yalıtımında kullanılır, insanların temas etmesi durumunda ve nefes yoluyla solunulması durumunda kanser yapar!
Diğer Haberler