Kriz yaradı

Portekiz'den Slovenya'ya Euro krizinden Avrupa'da etkilenmeyen ülke kalmadı.

Kriz yaradı

Buna karşılık bir ülke krizden milyarlarca euro gelir kaydetti."Der Spiegel” dergisinin haberine göre Euro krizi Almanya'nın bütçesineolumlu yansıdı. Devlet tahvili faizlerinin düşmesi, Almanya'ya 2010 – 2014yılları arasında 40,9 milyarlık ek gelir olarak yansıyacak. Bu rakam, Almanya Federal Maliye Bakanlığı'nınSosyal Demokrat Parti(SPD) milletvekili Joachim Poß'un soru önergesine verdiği cevaptan alındı.

Kuzey Ren Vestfalya Maliye Bakanı Norbert Walter-Borjansdüşük faizlerindevlete yaradığını, vatandaşa ise zarar verdiğini söyledi. Norbert Walter-Borjans, “Düşük faiz kamubütçesine yarıyor ama vatandaşın birikimiküçülüyor” dedi.

İspanya ve İtalya gibi ülkeler borçlanmada zorluk çekerken yatırımcılarAlmanya'ya borç verebilmek için negatif faizi bile göze alıyor..Bu yılın başlarında yatırımcıaltı ay vadeli Alman hazine bonosu alabilmekiçin adeta yarışmış ve Almanya ilk defa, faiz ödemek yerine, aldığından dahaazını geri ödemek şartıyla 3,9 milyar euro borçlanmıştı.

Pimpco Deutschland başkanı Andrew Bosomworth bu işleminprensibinişöyle açıklıyor: "Bu, para yatırabilmek için üstüne para ödemektir. 100 verir,100 alırsınız. Kulağa pek mantıklı çalınmıyor ama yapılan bu.” ‘Bedavaya' borçlanıyorlar Derecelendirme kuruluşlarından en iyi notu alan Almanya, Hollanda veFinlandiya gibi ülkeler bedava borçlanabilirken İspanya, İtalya ve diğer Euroülkeleri faiz yükü altında eziliyor.Andrew Bosomworth bu durumun Euro Bölgesi'nin zamanından öncedağılması anlamına geldiğini belirtiyor: "Finans piyasası, yürümeyeceğinianladığı için Euro Bölgesi'ni bölüyor. Bu da, siyasi iradenin er veya geç EuroBölgesi'ni yaşatabilecek şekilde yeniden yapılandırmak zorunda kalacağıanlamına gelir.”

© Deutsche Welle Türkçe

DW/AFP/

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler