HABER

Küba Devrimi'nin 50. yılı

Küba, Fidel Castro liderliğindeki devrimin 50. yılını kutluyor. Küba hükümeti, gerillaların öncülüğünde yürütülen devrimin 50. yıl kutlamalarını gerillaların üssü sayılan Santiago de Cuba'da düzenlenen bir tören ile gerçekleştirdi.

Küba Devriminde unutulmaz fotoğraflar
Devrimin mimarı olan eski lider Fidel Castro sağlık sorunları nedeniyle kutlamalara katılmadı. 82 yaşındaki Fidel Castro, iki yıl önce geçirdiği bağırsak ameliyatından bu yana kamuoyu önüne çıkmadı.

Devlet Başkanı Raul Castro, Santiago de Cuba kentinde, ağabeyi Fidel Castro'nun 1 Ocak 1959'da diktatör Fulgencio Batista'yı devirmesinin ardından zaferini ilan ettiği balkonun altından halka seslendi.

ABD'nin tehdidine karşı 50 yıl daha direneceklerini söyleyen Castro, Washington'u kastederek, "Düşman saldırgan, hain ve baskın olmayı sürdürecek. Kimseyi korkutmaya çalışmıyorum, ama gerçek bu" dedi.

**

[Küba Devriminde unutulmaz fotoğraflar**](http://haber.mynet.com/galeri/yasam/2491/55187/sayfa/1/kuba-devrimi-50-yasinda)

Küba devrimi, 26 Temmuz Hareketiyle birlikte kovulan Fulgencio Batista rejimi yerine Fidel Castro önderliğinde yeni bir Küba hükümeti kurulmasıdır. Süreç 26 Temmuz 1953 Moncada Kışlası isyanıyla başlamış, 1 Ocak 1959da Batistanın kovulması ve Santa Clara, Santiago de Cuba şehirlerinin Fidel Castro, Che Guevara, Raul Castro liderliğindeki isyancılar tarafından ele geçirilmesiyle son bulmuştur. "Küba devrimi" terimi, aynı zamanda kısaca Batista`nın devrilmesi ve Marksist ilkelerin yeni Küba Hükümeti tarafından uygulanmasını da belirmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön