HABER

Küba'dan Obama'ya diyalog çağrısı

HAVANA (İHA) - Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ABD Başkanı seçilen Barack Obama ile doğrudan diyoloğa hazır olduğunu belirtti.
Küba televizyonuna yaptığı açıklamada Castro, "jeste karşılık jest. Herhangi bir zaman, karar verdiklerinde, aracı olmadan, doğrudan diyaloğa hazırız, ancak acelemiz yok, umutsuz değiliz" dedi.

Castro, açıklamasında, Obama ile "aba altından sopa gösterme" yaklaşımı olmadan görüşebileceğini yineledi.
Raul Castro, geçen ay, Obama ile Küba'nın güneyinde, ABD'ye ait olan Guantanamo Körfezi üssünde görüşebileceğini söylemişti. Castro, Obama ile kendisi arasında görüşmelerin yolunu açmak için iki ülkenin "karşılıklı jestler yapması" gerektiğini belirtmişti. Küba lideri ABD'deki Kübalı göçmenler arasında casusluk yapmak suçundan mahkum olan, ABD'nin elindeki 5 Kübalıya karşı ABD'nin istediği mahkumları serbest bırakmayı önererek, "gelin jeste karşılık jest yapalım" demişti.
2006'daki bağırsak ameliyatından sonra yetkileri kardeşi Raul Castro'ya devreden Fidel Castro da Raul Castro'dan sonra yaptığı açıklamada, 20 Ocakta göreve başlayacak Obama ile görüşebileceğini belirtmişti.

Raul Castro Obama ile görüşürse bu, son 50 yılda Küba Devlet Başkanı'nın ABD Başkanı ile yapacağı ilk görüşme olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön