Kubica kazasında Nakajima'ya ceza

Williams'ın çaylak pilotu Kazuki Nakajima, Avustralya Grand Prix'sindeki son güvenlik aracı periyodu esnasında Robert Kubica'nın BMW'si ile çarpışması sebebiyle Malezya yarışına 10 araç geriden başlama cezası aldı. Japon pilot, yarışta altıncı olarak kariyerinin ilk şampiyona puanlarını da almış oldu.

Karışık yarışta iki defa pit alanına giren Nakajima, Formula 1'de, üstelik böyle bir yarışta ve ilk deneyiminde yarışı başından sonuna tamamlayabildiği için sevinçli. "Bugünü tamamlayabilmek çok sevindirici, üstelik puanları almak da cabası" diyen Nakajima, şöyle konuştu: "Bugün burada yarışmak fizikî olarak gerçekten son derece zordu. Başlangıçta bir araç hemen önümde spin attı ve aracımın burnunu tahrip etti."

"Sonra gelişen çeşitli güvenlik aracı periyotlarında takım, stratejimizi değiştirmek adına mükemmel hareket etti ve hiç durmadan yarışarak puanları elde ettik. Yarışın sonuna doğru bir talihsiz kaza daha yaşadım ve yine aracın burnu zarar gördü. Bütün bunları aşmış olmak beni mutlu etti ve hedefim Sepang'da daha da başarılı bir grafik çizmek."

Williams Teknik Direktörü Sam Michael da konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti: "Bu bizim için sezona fantastik bir başlangıç oldu. Aracımızın potansiyelini biliyorduk ama bunu söylemiyorduk, çünkü testlerde bazı güvenilirlik problemleri yaşamıştık. Nico harika bir iş başardı ve podyuma çıktı. Kazuki ise geçirdiği iki kazaya rağmen sağlam şekilde ayakta durabildi. Her açıdan iyi bir yarışa imza attık, hedefimiz Sepang."

Nakajima'nın elde ettiği 3 puanı ile üçüncü olup podyumda yer alan Nico Rosberg'in de elde ettiği 3 puan, Williams'ı markalar klasmanında ikinci sıraya oturttu.

TurkiyeF1.Com