HABER

Küçük dahiler Mumcu'nun konuğu oldu

ANKARA (İHA) - Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, 17. Uluslararası Bilim ve Teknoloji yarışmasında Türkiye'ye 4 altın madalya kazandıran öğrencileri makamında kabul etti.

116 proje arasında dünya birincisi seçilerek tüm dallarda 4 altın madalyayı Türkiye'ye kazandıran Fatih Koleji öğrencilerinden Atasay Kamer ve Mahmut Salih Sayar isimli öğrencilerin, 'Akıllı Satranç Robotu' projesini basın mensuplarına tanıttı. 4-9 Kasım 2002 tarihleri arasında Brezilya'nın Novo Hamburgo şehrinde düzenlenen Uluslararası 17. MOSTRATEC Bilim Yarışması'nda Türkiye'yi Özel Fatih Lisesi'nden 4 öğrenci, 2 proje ile temsil etti.

Türkiye'ye 4 altın madalya kazandıran projeden bir tanesi, cep telefonlarının insan metobolizmasına verdiği zararı gösteriyor. Projeler hakkında Bakan Mumcu ve gazetecilere bilgi veren öğrenciler, projelerini tek tek ayrıntılarıyla anlattılar. Milli Eğitim Bakanı Mumcu'nun, "Akıllı Santranç Robotu" isimli projeye kendi uslubuyla , "Robo Şah" ismini koyarken, öğrenciler bu projenin özürlülere yönelik düşünülerek yapıldığını belirtti. Bakan Mumcu, altın madalya kazandıran bu proje ürünü olan Akıllı Santranç Robotu ile bir süre santranç oynadı.

Bakan Mumcu, robota karşı oynayamayacağını öyle bir iddiasının olmadığını belirterek ödül kazanan öğrencilere Bakanlık olarak kitap seti armağan etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön