HABER

Küçük Nurcan'ın dramı yürek parçalıyor

BALIKESİR (İHA) - Erzurum Numune Hastanesi'nde yanlış ameliyat yüzünden belden aşağısı sakat kaldığı ileri sürülen 13 yaşındaki Nurcan'ın yürüyebilmesi için 4 bin 500 YTL'ye ihtiyacı var.

Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde oturan Fırat ailesinin 13 yaşındaki küçük kızı Nurcan Fırat, doğuştan sırtında bulunan bir fazlalık kemik parçasını aldırmak için Erzurum'daki akrabalarının tavsiyesiyle Erzurum Numune Hastanesi'ne gitti. Küçük Nurcan'ı muayene eden doktorlar, hemen ameliyat yapılması gerektiğini söyledi. Yapılan ameliyat sonrasında kızlarının belden aşağısının tutmadığını fark eden Fırat ailesi perişan oldu. Prof. Dr. A.O, tekrar bir ameliyat yapılmasını isteyerek, kızı bir daha ameliyat etti. Fırat ailesi, 2005 yılının başlarında girdikleri hastanede 6 ay kalarak, yürüyerek getirdikleri Nurcan'ı yeniden yürüyerek hastaneden çıkartmak istedi. Fakat küçük Nurcan'ın belden aşağısı sakat kaldı.

Son bir ameliyat teklifi yapan Dr. A.O.'ya, Fırat ailesi karşı çıkarak, başka bir doktorun tavsiyesiyle İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gidildi. Yanlış ameliyatla sakat kaldığı ileri sürülen küçük Nurcan'ı, İzmir'de yapılan 4 başarılı ameliyat neticesinde tekerlekli sandalyede oturur duruma getiren doktorlar, beline takılacak özel bir korse sayesinde yürütebileceklerini söyledi.

Sosyal güvence dahilinde yarı miktarı bile 4 bin 500 YTL olan özel korseyi alacak durumları olmadığını belirten 50 yaşındaki anne Kudret Fırat, yardımsever insanlardan bir umut ışığı bekliyor. Yaklaşık bir yıldır kızlarının ameliyat masrafları için bileziklerini sattığını söyleyen anne Kudret Fırat, son olarak oturdukları evi sattıklarını belirtti. Anne Kudret Fırat, "Yakınlarımıza bile yaklaşık 10 bin YTL borçlandık. Kızımın altı bağlanıyor. Her gün 20 YTL bez masrafını dahi karşılayacak durumda değiliz. Elimizde satacak bir şeyimiz kalmadı. Çaresizlik içinde yardım bekliyoruz. Tek dileğim, 4 bin 500 YTL tutan korsenin alınıp, kızımın ayağa kalktığını ve okuluna devam ettiğini görmektir" dedi.

Küçük Nurcan, yürüyemediği için bir yıldır okuluna devam edemiyor. Büyüyünce doktor olacağını ve yanlış ameliyat yapıp insanları sakat bırakmayacağını söyleyen küçük Nurcan, "İyileşmek istiyorum. Vatandaşlardan yardım istiyorum. Doktor olup insanları iyileştirmek istiyorum" diye konuştu.
Nurcan'ın 15 yaşındaki ablası Semra Fırat ise gözyaşları içinde, "Ne olur kardeşimi kurtarın. Ona yardım edin. Kardeşimi bu hale getiren doktor hakkında ne gerekiyorsa yapılsın" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön