HABER

Kudüs'te, Olmert ve Annapolis protesto edildi

Kudüs - Kudüs'te, binlerce kişi İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i ve Annapolis Konferansı'nı protesto etti. Ağlama Duvarı'nda da Annapolis karşıtlarının düzenlediği toplu duaya 15 binden fazla kişi katıldı.

Kudüs'te, Ehud Olmert'in evinin yakınlarındaki Paris Alanı'nda Judea, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Yahudi yerleşimlerinin üst kuruluşu Yeşa Konseyi tarafından düzenlenen gösteriye katılan binlerce kişi, "Annapolis yüzümüze patlayacak" sloganı altında, saatlerce Olmert ve Annapolis aleyhine bağırdı.

Parlamentonun sağ kanat partilerine mensup milletvekilleri, yerleşimci liderleri ve çoğunluğu genç çok sayıda kişinin katıldığı protestoda göstericiler, ellerinde İngilizce ve İbranice "İsrail futbol maçı değil", "İsrail'i köpekbalıklarına yedirmeyin", "Kudüs'ün Bir Kez Daha Bölünmesine Asla",Göstericiler ayrıca Olmert'e "diktatör" diye
bağırdılar.

Dini şarkıların da söylendiği alanda sağ kanat partilerinden Ulusal Birlik-Ulusal Dinci Parti ittifakından Zvi Hendel, Olmert'i kastederek, "İsrail halkının, bu denli tehlikeli bir başbakanının hiçbir zaman olmadığını" söyledi. Yeşa Konseyi Başkanı Dani Dayan ise gösteri öncesinde Ehud Olmert, Ebu Mazen (Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas) ve George Bush'u "topal ördekler" olarak tanımlayarak, "Tek yaptıkları, yüzümüze patlayacak umutlar önermeleri" diye konuştu.

İsrail Evimiz (Yisrael Beiteniu) Partisi'nden David Rotem de başbakan ve savunma bakanının (Ehud Barak) Batı Şeria'daki yerleşimleri dondurmalarına meydan vermeyeceklerini, buralara yerleşmeyi sürdüreceklerini dile getirdi. Eski İsrail Başhahamı Mordehay Eliyahu'nun çağrısı üzerine Ağlama Duvarı'ndaki toplu dua törenine, 15 binden fazla kişinin katıldı. Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Uri Ariel de dua etmek için geldiği Ağlama Duvarı'nda, Olmert'in Kudüs'ü verme yetkisinin olmadığını belirterek, "Allah'a güvendiğimizi göstermek için buradayız" dedi.

Geri Dön