HABER

Kur'an-ı Kerim yakan 6 kişi gözaltında!

İngiltere'nin kuzeyinde 11 Eylül günü Kur'an-ı Kerim yaktıkları iddiasıyla altı kişi gözaltına alındı. Eylemin videoya kaydedilerek internette yayınlandığı bildirildi.

Kur'an-ı Kerim yakan 6 kişi gözaltında!

İngiltere'de polis, Kur'an yaktıkları iddiası ve ırkçı nefret kışkırtıcılığı yaptıkları gerekçesiyle, altı kişiyi gözaltına aldı.

AFP Ajansının haberine göre, Northumbria bölgesi polis sözcüsü, iki erkek zanlının 15 Eylül'de, 4 kişinin de Çarşamba günü gözaltına alındığını, bu şahısların soruşturma sürdürülürken kefaletle serbest bırakıldıklarını bildirdi.

Sözcü, "Gözaltılar, 11 Eylül tarihinde Gateshead'de, iki adet, Kur'an olduğuna inanılan kitabı yakma eylemi üzerine gerçekleşti." dedi.

Olayın videoya kaydedilerek internette yayınlandığı kaydedildi.

YouTube'da yayınlanan video klibinde, maskeli şahısların "11 Eylül Uluslararası Kur'an Yakma Günü" ve "Bu Afganistan'daki evlatlarımız için" diye bağırdıkları ve ardından Kur'an-ı Kerim olduğunu iddia ettikleri iki kitabı gaz dökerek yaktıkları görülüyor.

Kitaplar yanarken aynı şahısların tezahürat yaptıkları ve kitapları tekmeledikleri izleniyor.

Yerel emniyet güçleri ve yönetim yetkilileri, "Bu videoda sergilenen türdeki hareketler, bizim toplumumuzun genelini temsil etmemektedir. Toplumumuz karşılıklı saygıyı esas almaktadır. Toplum içinde iyi ilişkilerin korunması için toplum liderleri, yöre sakinleri ve her inanıştan kişilerle işbirliği içinde çalışmaya devam edilecektir." denildi.

Kur'an yakma tartışmaları, ABD'de 11 Eylül saldırılarını yıldönümünde İslamın kutsal kitabını ateşe vermeyi planlayan Florida'dan bir rahibin açıklamalarıyla gündeme yansımıştı.

50 üyesi olan bir kilisenin lideri olan rahip, Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon'un uyarıları ardından planladığı eylemden vazgeçmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön