HABER

Kurban eti bekletilmeli mi? Kurban eti evde nasıl dinlendirilir?

Kurban eti bekletilmeli mi? Çok sayıda vatandaş Kurban Bayramı sebebiyle dana, koç, koyun ve keçi gibi kurbanlıklar ile ilgili arama motorlarında sorgulama yapıyor. Öte yandan etin kesim sonrası nasıl saklanacağı, kaç saat dinlendirilmesi ve nasıl tüketilmesi gerektiği de merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki kurban eti evde nasıl dinlendirilir? İşte merak edilen soruların yanıtı...

Kurban eti bekletilmeli mi? Kurban eti evde nasıl dinlendirilir?

Kurban eti bekletilmeli mi? Kurban bayramında kurbanlık kesimi kadar, etlerin saklanması ve tüketimi de oldukça önemlidir. Vatandaşlar şimdiden konuya ilişkin araştırma yapmaya başladı. Peki kurban eti evde nasıl dinlendirilir? Detaylar haberimizde...

KURBAN FİYATLARI

KURBAN ETİ BEKLETİLMELİ Mİ?

Kurban eti kesildikten sonra ilk 24 saat, 0-4 derece aralığında sıcaklıkta muhafaza edilmesi gereklidir.

KURBAN ETİ EVDE NASIL DİNLENDİRİLİR?

Kurban Bayramı'nda kesilen et en az 4-5 saat, en iyi koşulda 1 gece kapalı, serin ve güneş almayan bir yerde dinlendirilebilir.

Bu yolla kurban etinin bozulma riskinin önüne geçilebilir.

KURBAN FİYATLARI

KURBAN BAYRAMI'NDA ET NASIL SAKLANMALIDIR?

Bayram kurban etlerinin saklanması ve tüketimi oldukça önemli ve gözardı edilmemesi gereken konulardandır.

Kurban etlerinin üçük parçalar halinde kesilidikten sonra buzdolabı poşetine ya da yağlı ağıda sarılarak -2 derecede buzluğa konulması veya -18 derecede derin dondurucuda saklanması gerekmektedir. Öte yandan vatandaşlar kurban eti dışarıda bırakılmamalıdır.

Kurban Bayramı’nda kesilen kurban etlerinin, dışarıda hiç dinlendirilmeden sıcak sıcak plastik poşetlere konularak paylaşılması da son derece sakıncalıdır Bu yapıldığüı takdirde plastikte bulunan zehirli kimyasallar, sıcağın etkisiyle kurban etine bulaşacaktır.

KURBAN FİYATLARI

Kurban etlerinin en az 2 saat bekletildikten sonra poşetlere yerleştirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Kurban etleri plastik kaplarla kaldırılmamalıdır.

Kurbanlık fiyatları 2022

BAYRAMDA KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Bilindiği üzere etler sindirimi zor olan besinlerdendir. Bu sebeple yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açmaktadır.

Bilhassa mide ve bağırsak hastalığı olan vatandaşlar kurban etini hemen tüketmekten kaçınmalıdır. Buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmeleri sağlık açısından uygundur.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler