HABER

Kurban eti yerken dikkat

Kütahya Sağlık İl Müdürü Kamil Türkmen, Kurban Bayramı nedeniyle et tüketiminin artacağını belirterek, sağlık için etin sebze yemekleri ile ya da haşlanarak tüketilmesini tavsiye etti. Türkmen, yağlı etin şişmanlık ve kalp damar hastalığı riskini artırdığını ifade ederek, et tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

Kurban eti yerken dikkat

Etin sebzelerle haşlanarak, düşük ısıda pişirilmesini öneren Türkmen, doğrudan yüksek ateşte pişirilen etin kanser riski taşıdığına dikkat çekti. Kamil Türkmen, yaptığı açıklamada, "Etin doğrudan ateşte pişirilmesi kanserojen maddelerin çoğalması, et dokusunun bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle etin sebzelerle, haşlama usulü tüketilmesini öneriyoruz" dedi.

'AZ TUZLU TÜKETİN' TAVSİYESİ

Yağlı etin kolon ve mide kanserine neden olduğunu da ifade eden Türkmen, orta yaş üstündekilerin eti az miktarda, yağsız tüketmesi gerektiğini vurguladı. Türkmen, et konan sebze yemeklerine yağ atılmamasını, etin kavrulmamasını, az tuzlu tüketilmesini tavsiye etti.

BÜTÜNÜ İLE BUZDOLABINDAN ÇIKARMAK DOKUYU BOZUYOR

Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanın etinin birer yemeklik miktarda poşetlere konarak buzdolabında saklanması gerektiğini söyleyen Kamil Türkmen, "Etin bütünü ile buzdolabından çıkarılması, dokusunun bozulmasına neden oluyor. Et bir defa çözülünce hemen pişirilmeli, çözülen et tekrar dondurulmaz. Bu sağlığa zararlıdır, ayrıca etin protein yapısının bozulmasına da neden oluyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler