HABER

Kurban etini mundar etmeyin! Farkında olmadan yapıyorsunuz: Kurban eti hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler

Kurban Bayramı telaşı başladı. Kurban kesmek isteyenlerin evinde çoktan hazırlıklar başladı bile. Eskiden daha yorucu ve meşakkatli olan kurban kesme ve kurban etini saklama işleri artık çok daha kolay. Ancak kurban etini yanlış yöntemlerle saklamaya veya tüketmeye kalkarsanız et tüm özelliğini kaybederek deyim yerindeyse mundar olacaktır. İşte bu yüzden kurban eti hakkında mutlaka dikkat etmeni gerekenler...

Kurban etini mundar etmeyin! Farkında olmadan yapıyorsunuz: Kurban eti hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler

Kurban Bayramı ibadetin yanı sıra dayanışmanın en güzel örneklerinden biridir. İslam alemi için özel bir yere sahip olan Kurban Bayramı, zenginle fakir arasında adeta bir köprü görevi görür. Kurban Bayramı’nda kurban kesecekler hazırlıklara başladı.

iStock-1263000872

KURBAN ETİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kurban eti söz konusu olduğunda akıllarda bazı sorular oluşur: Nasıl dinlendirilmeli, nasıl pişirilmeli, nasıl tüketilmeli gibi... İşte bu Kurban Bayramı'nda kurban eti hakkında inanılmaz bilgilere sahip olacaksınız.

Kurban edilen hayvanın üçte birini kurban sahibi alır, üçte biri misafir ve dostlara paylaştırılır, üçte biri de fakirlere dağıtılır.

Kurban eti çok taze bir et olduğu için ve aynı gün kesildiği için kasaptan ya da marketten satın aldığınız dinlendirilmiş etlerden koku olarak daha yoğundur.

iStock-669527086

Kurban etinin yıkanması etteki bakteri miktarını artırır.

Kurban eti, kesilip parçalandıktan sonra 1 gece dinlendirilmeden hemen poşetlenirse yeşillenir.

Kurban eti, kesildikten sonra 24 saat süre ile dinlendirilmeli ve 1 günün sonunda tüketilmelidir.

Kurban eti kıyması için en uygun zaman kesimin ertesi günüdür.

iStock-1053197860

Kesim sırasında hayvan gerildiği için eti de çok sert bir hâl almaktadır. Dinlendirilmeden tüketilmesi sindirim sorunlarına yol açar.

Kurban etini ideal saklama süresi 3 ay, en fazla 1 yıldır. (Ensonhaber)


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler