HABER

Kurbana olan rağbet, hindi satışlarını azalttı

İSTANBUL (İHA) - Kurban Bayramı ve yılbaşı gecesinin aynı tarihe denk gelmesi hindi satışlarını olumsuz yönde etkiledi. Satışlar neredeyse durma noktasına gelirken vatandaşların kurbanlıklara rağbet gösterdikleri gözlendi.

İstanbul'da üretim yapan Alphindi firması yetkilileri Kurban Bayramı ile yılbaşının birlikte kutlanması nedeniyle yılbaşı hindisine olan rağbetin gözle görülür düzeyde azaldığını belirtti. Önceki yıllarda yılbaşı için günde 35 bin ton hindi üretimi yapıldığını dile getiren yetkililer, bu yıl 20 bin ton civarında üretim yaptıklarını belirtiyor. Vatandaşların bu yılbaşında kurbanlık hayvanlara yöneldiğinin altını çizen firmanın Satış Müdürü Candaş Baş, "Yılbaşıyla bayramın birlikte kutlanacak olması hindi satışlarında yüzde 50 oranında azalma meydana getirdi. Biz bunu tahmin ediyorduk ve buna göre hazırlık yapmıştık. Üretimlerimiz devam ediyor. Vatandaşların hem kurbanlık hem de hindi alması tabi ki zor. Bu nedenle vatandaşlar kurbanlıklara yöneliyor. Daha önceki yıllarda satışlarımız daha çok olurdu. Vatandaş et ihtiyacını kurbanlıklarla karşılayacak tabi ki" diye konuştu.

Üretim tesisinin veteriner hekimi Aziz Cevahir ise, yılbaşı hindilerinin hijyenik ortamlarda hazırlandığını belirterek, "Hijyenik ortamda hazırladığımız hindiler için daha çok yılbaşını beklerdik. Ancak bu yıl bayramla birlikte olması nedeniyle yılbaşı hindisine doğal olarak rağbet yok" dedi.

Meydana gelen azalmada, kuş gribi nedeniyle açık pazarlarda canlı hindi satışına konulan yasağın da etkisi olduğu vurgulandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler