"Kürdistan" ifadesi Talabani ile Köşk'e de girdi

"Kürdistan" ifadesi Talabani ile Köşk'e de girdi

Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani, burada Türk işadamlarını kabul edip, onlara kendi ifadesiyle "Kürdistan'a yatırım" çağrısında bulundu.

1 ileriCumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün misafiri olarak, Çankaya Köşkü kompleksi içinde yer alanCamlı Köşk'te kalan Talabani, bu sabah Camlı Köşk'te Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi üyelerini kabul etti.

Kabulde, Türk hükümeti adına Talabani'ye tüm ziyareti boyunca eşlik eden Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de hazır bulundu. Sözlerine, Türkiye ile her alanda stratejik ilişkiler kurmak istediklerini belirterek başlayan Talabani, "Irak'ın 25 milyar dolarlık bir yatırım bütçesi ayırdığını" vurguladı.

Talabani'nin, Çankaya Köşkü'nde bir "dönüm noktası" olacak sözü de bunun hemen ardından geldi. Irak Devlet Başkanı, "Toplam ticaret hacmimiz 22 milyar dolardan 50 milyar dolara çıktı. Bu ülkenin Kürdistan bölgesi olsun, Güneyi olsun, Bağdat olsun hepsi hazır. " dedi.

Bütçemizden yatırım için 25 milyar dolarlık pay ayırdıkIrak'ta ayrılan yatırım bütçesine, Irak'ın güneyi, Bağdat ve Kürdistan da dahil" diye ekleyen Talabani'nin bu ifadeleriyle, Çankaya Köşkü'nde ilk kez, en azından kamuoyu önünde ilk kez, "Kürdistan" sözcüğü de kullanılmış oldu.

İHA