"Küresel terörizm sempozyumu" başladı

ANKARA (İHA) - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, terörün bir olayın gerçek yüzü değil, onu saklayan bir örtüsü olduğunu belirterek, "Terörizm bir amacın aracıdır, amacın kendisi değil" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi'nin (TMMM) düzenlediği "Küresel Terörizm ve Uluslararası İş Birliği-2" sempozyumu, Ankara'da başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, küresel terörizmle mücadele konusunda açıklamalarda bulundu.

Terörizmin, küreselleşmenin getirdiği genel eğilimlerle yeni boyutlar kazandığına dikkat çeken Orgeneral Büyükanıt, "11 Eylül'de ABD'de yaşananlar bu hususun tipik bir örneğidir. Terör bir olayın gerçek yüzü değil, onu saklayan bir örtüsüdür. O örtü kaldırılmadıkça kimin ne yapmak istediği anlaşılamaz. Terörizm bir amacın aracıdır, amacın kendisi değil. Küreselleşmenin terörizm üzerindeki etkilerini, terör örgütlerine kazandırdığı yeni yetenekler ve kürüselleşmenin ortaya çıkardığı sonuçları terör örgütü tarafından istismar edilmesi olarak ele alabiliriz. Terörizmin en büyük etkisi, ulus devletlerin politikalarını ve aldığı kararları etkileme gücüne sahip bazı organizasyonları sahneye çıkarmasıdır" dedi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bilgi sistemlerinin terör saldırılarına karşı korunması gerektiğini belirterek, "Küresel terörizmin bugün ulaştığı boyutları, bu memnuniyetsizliğe bağlayan bir çok sosyal bilimci mevcuttur. Uluslararası terör örgütlerini bu organizasyonların karanlık yönü olarak değerlendirmek mümkün. Küresel terörizmin gelişmesine etkisi olan önemli bir husus da dünyadaki dengesiz nüfüs artışı ile bu artışa bağlı nüfüs hareketidir. Örneklerine yasa dışı insan kaçakçılığı şeklinde başladığımız nüfus hareketleri aslında gelecekte gelişmiş ülkeler için önemli bir tehdit oluşturacaktır. Bu tür faaliyetlere göz yuman ülkeler bunun faturasını mutlaka ödeyecektir. Dünyada nüfus artışına bağlı olarak düşünülmesi gereken önemli bir husus, nüfusun temel ihtiyaçlarını giderecek üretim, gelir ve bu gelirin paylaşımıdır" diye konuştu.