HABER

Küreselleşme ve kadın

GAZİANTEP (İHA) - İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkel Minibaş, küreselleşmenin oluşturduğu işsizlikten en çok kadınların etkilendiğini söyledi.

Prof. Dr. Minibaş, Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Küresel Süreçte Kadının Siyasal Katılımı" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türk kadınının Cumhuriyet'in ilk yıllarına göre daha iyi koşullarda bulunduğunu belirtirken, gelişmelerin yeterli olmadığını belirtti. Prof. Dr. Minibaş, "Artık sofrada öküzden sonra yer almıyoruz, ancak gelişmeler de yeterli değil. Sadece isim yazmanın okuma yazma sayılmadığı bir dünyada Türkiye'de hala kadınların büyük çoğunluğu okuma yazma bilmiyor. Küreselleşmenin yarattığı işsizlikten en çok kadınlar etkilendi. Savaş dönemlerinde gibi kadınlar evde üretim yapmaya zorlanıyor. Kadınlar için adeta gönüllü hapis süreci başladı" dedi.

Avrupa Birliği'nin kadınlar için önemli bir olanak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Minibaş, "Avrupa Birliği, kadınların erkeklerle eşitliğini şart koşuyor. Bu Türk kadını için önemli bir olanak. Zaten son zamanlarda yapılan uyum yasalarında Medeni Kanun'da kadın lehine önemli değişiklikler yapıldı. Ancak kadınlar evine çekilir hale geldi. Gerçi balolarda, partilerde belediye başkanının, valinin eşini görüyoruz. Ancak o kadar. Kadınları her yere çıkarıyorlar, Meclis'e gönderiyorlar. Ama pasif görevler veriyorlar. Nüfusun yüzde 52'sini kadınlar oluşturuyor. Bu oranla toplumu biçimlendiren kadınlardır" diye konuştu.

Prof. Dr. Minibaş, son zamanlarda her yerde 10. Yıl Marşı'nın çalındığını ve bu durumu kınadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Son zamanlarda öyle bir hale geldik ki, neredeyse düğünlerde bile 10. Yıl Marşı söylenir oldu. 10. Yıl Marşı'nı her yerde söylemeyi ne kadar hak ettiğimizi sorgular oldum. 10. Yıl Marşı Cumhuriyet'in 10. yılında yapılmıştı. O zaman bu marşı kadınlarımız hak etmişti. Türkiye'de kadın hala kocasının kimliği ile kendisini tanıtıyor. İşte valinin eşi, belediye başkanının eşi veya muslukçunun eşi gibi. Bu durum çok yanlış. Herkesin bir kimliği var, kadının da."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön