HABER

'Kurt adam terör örgütünü kurdular'

Terör eylemleri planladıkları kuşkusuyla Almanya, Hollanda ve İsviçre'de bir grup aşırı sağcının ev ve işyerlerine eş zamanlı baskınlar düzenledi.

'Kurt adam terör örgütünü kurdular'

Almanya'nın Karlsruhe kentinde bulunan Federal Savcılık'ın talimatıyla Hamburg, Aşağı Saksonya ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinde bir dizi konut ve işyerine baskın yapıldı.İsimleri açıklanmayan 4 zanlının "Kurt adam" ismi altında, aşırı sağcı bir terör yapılanması kurdukları ihtimali üzerinde duruluyor.Almanya'daki adreslerin yanı sıra İsviçre ve Hollanda'daki bazı zanlıların ev ve işyerleri de güvenlik güçleri tarafından arandı. Hollanda'nın Lahey kentinde bir zanlının gözaltına alındığı açıklandı.Eylem planları araştırılıyorAlmanya Federal Savcılığı yetkilileri, "Kurt Adam" isimli aşırı sağcı oluşumla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, "grubun Almanya'daki mevcut siyasi sistemi yıkma amacıyla terör eylemleri düzenlemeyi hedefledikleri" belirtildi. Grubun eylem planları ve muhtemel hedeflerinin araştırıldığı kaydedildi.

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren Neonazi terör hücresi NSU sanıklarının yargılanmasına Münih'te devam ediliyor.Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) üyesi Beate Zschäpe ve grubun eylemlerinde yardım ettikleri belirtilen 4 sanık hakkında kararı gelecek yıl ocak ayında açıklamayı planlayan mahkeme, yargılamanın uzaması ve yeni tanıklar nedeniyle karar duruşmasını 2014 yılı sonuna erteledi.

© Deutsche Welle TürkçeDW/dpa/rtr/NH/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön