HABER

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün açılmasına tepki

ANKARA (İHA) - Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılmasına ilişkin önerisine tepki göstererek, "Böyle bir bölümün açılması bilimsel olarak mümkün değildir" dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, İHA'ya Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün açılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Koncuk, TRT 6 TV'nin yayın hayatına başlamasının ardından YÖK Başkanı Özcan'ın da böyle bir bölüm açılmasına ilişkin açıklamalarda bulunduğunu hatırlatarak, "Gerek hükümetin gerekse YÖK'ün milletimizin birlik ve beraberliğimize hizmet edecek konulara imza atmasını bekliyoruz. Ama maalesef bilimsel çalışmanın merkezi olan üniversitelerimizde esasen bir dil bile olmayan Kürtçe'nin, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü şeklinde fakültelerde açılacak olması da olumsuz bir gelişmedir. Sayın YÖK Başkanı sanırıyoruz bir yerlerden talimat almış ve harekete geçmiştir" dedi.

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı'nda birçok rektörün de konuyu dile getirdiğini ve karşı çıktığını söyleyen Koncuk, "Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün açılacak olması iç hukuka da aykırıdır. Anayasamızda resmi dil Türkçe'dir. Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün açılacak olması bilimsel düşünce ile de bağdaşmayan bir uygulamadır" diye konuştu. TRT 6'nın yayın hayatına başlamasının ardından YÖK Başkanı Özcan'ın da Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün açılacağını söylemesinin çok manidar olduğunu ifade eden Koncuk, bu konuda karar verecek yetkililerin meseleleri iyi değerlendirmesini istediklerini söyledi. Koncuk sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim menfaatimiz dil birliğindedir. Türkçe'nin Anadolu coğrafyasında yaşayan tüm insanlarımıza en iyi şekilde öğretilmesindedir. Ortak dil bu milletin çimentosudur. YÖK kime hizmet etmektedir. YÖK Başkanı'nın bu uygulaması, tarihe olumsuz bir adım atan YÖK başkanı sıfatı ile geçecektir. Sayın Yusuf Ziya Özcan'a bağımsız düşünmesini istiyoruz." Bölüm açılması durumda doktora yapacak bir öğretim görevlisinin olmamasının hatırlatılması üzerine Koncuk, bunun bilimsel bir çalışma olamayacağını söyledi. Koncuk, "Ortada dil diye ifade edebileceğimiz edebiyatı olmayan bir lehçe söz konusudur. Böyle bir bölümün açılması bilimsel olarak mümkün değildir. Hoca bulmaları mümkün değildir" dedi. Koncuk, bölümün açılacak olmasının kimsenin talebi olmadığını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön