HABER

Kürt İdris öldü

İSTANBUL (İHA) - "Kürt İdris" lakaplı İdris Özbir (67), karaciğer yetmezliği sonucu Sarıyer'deki evinde hayatını kaybetti.

Kürt İdris hakkında, 2000 yılında Bursa'da trilyonluk bir arazinin satışından doğan anlaşmazlıkla ilgili olarak gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı. Polisin uzun süren aramaları sonucunda Kürt İdris, Avşa adasındaki malikanesinde gözaltına alınmış, Bursa'nın Demirtaş beldesinde bir kısmı hazineye, bir kısmı devlete ait 160 bin metrekarelik arazinin yasadışı satışıyla ilgili olarak hakkında çıkarılan gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilerek, cezaevine gönderilmişti. 25 Eylül 2000 yılında tutuklanarak cezaevine gönderilen Kürt İdris, 11 Aralık 2000 tarihinde tahliye edildi.

Tahliye edildikten bir süre sonra, "Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak" suçundan tutuklanan Kürt İdris lakaplı İdris Özbir, 10 Nisan 2001 tarihinde tahliye edildi.
İstanbul 3 No'lu DGM'de görülen ve İdris Özbir'in de aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı "çıkar amaçlı suç örgütü kurma" davasının dosyası, görevsizlik kararı verilmesi üzerine Bursa Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön