HABER

Kürtajda kısırlık riski

Trabzon SSK Bölge Hastanesi Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Üçüncü, kürtajın anne sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirterek, kürtaj sonrası annede kısırlaşma tehlikesinin bulunduğunu söyledi.

Kürtajda kısırlık riski

Dr. Ömer Üçüncü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, herhangi bir gebelik durumunda kürtajın yapılması halinde annede kanama ve rahim ağzında yırtılmalar olabileceğine dikkat çekerek, "Kürtaj sonucu annede, rahim delinmesinin yanı sıra bağırsaklarda tahribat olabilir. Hatta hayati tehlike oluşabilir. Ayrıca kürtaj sonrası annede çeşitli nedenlere bağlı adet kesilmeleri ve enfeksiyonlara bağlı kısırlık gelişebilir. Gebelik haftası arttıkça kürtajın riskleri de artar" dedi.

Annenin hamilelik döneminde oluşabilecek psikolojik sorunlara da değinen Dr. Üçüncü, "Fazla sayıda doğum yapan, ekonomik ve sosyal durumu iyi olmayan kadınların gebelikleri psikolojik yönden kötü geçebilir. Bölgemizde doğum oranları, batı bölgelerimize oranla daha yüksek olduğundan gebelerin psikolojik ve sosyal sorunları daha fazladır" diye konuştu.

Dr. Üçüncü, 10 haftadan sonra yapılacak kürtajın yasal olmadığını da sözlerine ekledi.

TRABZON (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön