'Kürtçe eğitimde tek rakibimiz ODTÜ'

Mardin Artuklu, Muş Alparslan ve Bingöl Üniversitesinde, taban puan yüksek olmasına rağmen Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinde kontenjanlar doldu.

'Kürtçe eğitimde tek rakibimiz ODTÜ'

Bu yıl 673 bin öğrencinin yerleştiği üniversite tercihlerinde en dikkati çeken bölüm Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin yerleştirme puanının üzerine çıkan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü oldu.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından 3 üniversitenin Kürtçe bölümleri için ayrılan kontenjanlar tamamen doldu. 3 üniversitede yaklaşık 125 kişi, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okumaya hak kazanırken, üniversiteler ise gelecek yıl kontenjanı iki katına çıkarmak için YÖK'e başvurmayı planlıyor.

'ÇÖZÜM SÜRECİYLE İLGİLİ'
Kürtçe'nin revaçta olmasını çözüm sürecine bağlayan akademisyenler yoğun talep, sınırlı kontenjan nedeniyle taban puanın arttığına dikkati çekiyor.

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne yönelik talebi değerlendiren MAÜ Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, üç yıldır Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde Kırmançça ve Zazaca eğitim verildiğini, bu yıl da kontenjanın tamamen dolduğunu söyledi.

'TABAN PUANDA RAKİBİMİZ ODTÜ'
"Kürtçe eğitimde taban puanda rakibimiz ODTÜ'nün İngilizce eğitim veren bölümleridir" diyen Prof. Dr. Yıldırım, MAÜ Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü tercih eden öğrencilerin ODTÜ'nün İngilizce eğitim veren bölümlerine çok rahat girebilecek bir puana sahip olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Yıldırım, paydaşları olan üniversiteler ile aralarında yaklaşık 60 puan fark bulunduğuna dikkati çekerek, "Önümüzdeki yüzyıl Kürtçe yüzyılı olacak. Yakından tanık oluyoruz ki Kürt diline çok büyük bir teveccüh ve sahiplenme var. Yakın bir zamanda Kürtçe çok popüler bir dil haline gelecek. Önemli olan bu talebe nitelik ve nicelik olarak uygun altyapıyı hazırlayarak gerekli cevabı vermektir" dedi. (AA)

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Osmanlıdaki eğitim de böyleydi, her ırk kendi kültür ve dilini öğrenme fırsatı bulurdu medreselerde, hükümeti sevmesem de iyi bir yenilik. Kürt lafı geçine hemen psikolojik bakıyoruz, ama onların da hakkı. Sonuçta ortada bir kültür, insan, dil var... Yok saymak barbarlık olur kanımca.. Ana dili öz dilie zarar vermemek şartıyla değiştirmemek şartıyla tüm insanlar kendi kültürünü yaşatmalı.. Zengin bir Türkiye daha güzel.
Bu iktidar gidince 10 yıl süreyle bozduğu tüm değerler yeniden yerine konacak bu bozuk dillerinde öğretimi durdurulacak, TÜRKİYE CUMHURİYETİ en kısa zamanda aslına döndürülecek bu böyle biline!
aslına döndürülüyor zaten. bozuk kemalist düzenin bozduğu her şey geri düzelecek. virüs formatlanacak. Gaspedilen Kürt dili ve edebiyatı, haklarıyla birlikte iade edilecek.
KÜRT DİLİ VE EDEBİYATI İSTANBULDA SAHAFLARDA ÇOK İNTERNETE GİR SATANLAR ÇOK DOSMUM.
KIRO DİLİ İŞTE.NE OLUCAK.ŞİVELİ KONUŞSUNLAR TÜRKÇEYİ ADAM GİBİ ÖĞRENMEK YERİNE DİLİ KATLETSİNLER..
işte senin gibi faşizan düşünceliler hep ölümlere sebep oluyor ama siz istemesenizde çok güzel şeyler bizi beklıyor
şunu bilki Kürtçe neden yok olmuyor çünkü Türkçenin çapı Kürtçeye yetmez, yutamaz ancak yutulur. asimile edemez ancak asimile olur. Kürtçe, Türkçeden daha zengindir.
Senin elinde mi kürt yada türk olmak, evliya çocuğu yada fahişe çocuğu olmak.
evliya çocuğu olmak istemezmiydin, şüphesiz isterdin ama değilsindir.yapacak bişey yok????
arkadaşlart ne güzel bi duygu ne güzel bi barış süreci bakınz eyer bunu yıılar önce düşünseydiler veya kürdlerinb haklarını9 verseydiler .ırklar arası ayrılık das olmazdoı am keşke kanlar dükülmeden insanlar faşlist veya kürtçü olmadan vbunlar yapılsaydı.am gebede olsun kade r deyip geçelim bubna .bundan sonrasını dikkatli olarak sürece desetk vermeliyiz .hewrkese tişkrler .
ya bırakın polyannacılık oynamayı,ayrı devlet istemi var ortada,her kürt zaten kürtçe konuşuyor yasakmı var,ama bu resmileştiriliyo,bi devletin 2 dilimi olur,kürt bi vatandaş devlet dairesinde görevli kürtçe konuşuyo,kürtçe bilmeyen biri geldiği zaman tercümanlamı iletişim kuracaklar.yani herkes dilini konuşur ama resmi tek dil olur.
hay amk kürt dili edebiyatıda ne
GÖRELİM BAKALIM BU KÜRT DİLİ VE EDEBİYATINI.NE VARMIŞ EDEBİYATLARINDA.HANGİ EDEBİ BİLGİ YAZAR VE ESERLERİ VARMIŞ.BİR YANDA ARAP HAYRANLIĞI BİR YANDA KÜRTÇÜLÜK.ATATÜRKÜN GENÇLİĞE HİTABESİNDEKİ SAYDIKLARI BİR BİR GERÇEKLEŞİYOR MAŞAALLAH BATININ VE ABD NİN POMPALAMASIYLE VE EMANET ETTİĞİ TÜRK GENÇLİĞİNİN VE SİYASETÇİLERİNİN YARDIMLARIYLA.
sana şunu söyleyeyimki, (sırf anlaman için) bugün kendine ait olduğunu sandığın hemen hemen her şeyin aslında Kürtçe eserlerin uyarlaması olduğunu göreceksin. ve de Türkçe, Kürtçenin yanında bir küp katrana atılmış beyaz boya damlası kadar acizdir.
İnşallah büyüsün ufaklığı göndereceğim.
Öğrensinler bakalım ne olacaksa? Dünya dili ya ne de olsa...
Bie dilin varlığı için ortak bir kültür ortak bir temel ve ortak bir devlete ihtiyaç vardır. Şu an saydıklarımın hiçbiri kürtçe için ortak payda değil. Buna binaen küçücük bir alan içinde bulunan kürtler bile kendi arasında anlaşamıyor. Bu arada kürtçenin Türkçeden zengin bir dil olduğunu iddia eden arkadaş ve onun gibi düşünenler TDK sözlüğünü eline alıp onu yüksek bir yere koyup daha sonra kafalkarının üstüne serbest düşüş yapmasına izin versinler. O zaman ne kadar zengin bir dilin içinde olduklarını anlarlar. bu düşünceyi iddia edenler Göktürk Yazıtlarını incelesinler.
İhanete çanak tutarak milet birikteliğimiz yıkıldı...Türk dili ve edebiyatından mezun olartak iş bulamadığı için sokaklarda ama yakında hainler ve gafiller sayesinde kürtçe öğretmenlere tüm edebiyet kadrolaraı teslim edilirse şaşmamalı....
zoruna gitmesin. Kürtçe hayatının her aşamasında karşına çıkacak, bence biraz öğren.
ZAVALLILAR KÜRT DEVLETİ KURULURSA KÜRTÇE ÖĞRETMENİ OLURUZ DİYE OKUYACAKLARDIR
dalga geçtiğini sanıyosun ama aynenn öle olcak..
Dicle üniversitesi ne işe yarıyor...
Bende Mardin artuklu üni. okudum gerçekten güzel bir uygulama hem kendi dilini öğrenebiliyorsun hemde diğer derslerede vakit ayırıyorsun. bugüne kadar dilimizi yasakladılar budan sonra yasaklayamazlar..asimileye hayır
ŞU DÜNYADA ŞU TARİHTE BANA KURULMUŞ BİR KÜRT DEVLETİ GÖSTERİN.BU KADAR CESARETİ 10 YILDA EDİNDİNİZYA BRAVO SİZE.
Eyyübiler,
Kürtler hem Türkler zulüm yaptı bize diyor daha çok terör yandaşları peki sizde zazalara zulum yapmıyormusunuz ?Zazalara zorla siz kürtsünüz diyorsunuz Terör yandaşı olan bu zulümkarlar Ermenilerden kalma adetlerı surduruyor yıllardır atar tutarlar Ermenılerde bize Türkler soykırım yaptı diye ac ulen arsıvlerını o zaman serefsız İlk Ermenistan basbakanı soykırım degıl acılar yasandı der bunlar kendı liderlerını bıle yalancı yerıne koyar
Diğer Haberler