''Kürtçe yayınlarla Kürt sorunu çözülmez''

Ankara (AA)- DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, "Fabrikalarla, TRT'den Kürtçe yayınlarla Kürt sorunu çözülmez; zihniyet değiştiğinde paketlere ihtiyaç olmadan sorunun çözüldüğü görülecektir" dedi.

Demirtaş, 12 Mart askeri muhtırasının 37, İstanbul Gazi Mahallesi'nde yaşanan olaylarının 13'üncü yıl dönümü nedeniyle, DTP'li milletvekilleriyle Parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Siyaset dışı güçlerin müdahalesi ve toplumsal muhalefetin darbelerle bastırılmasının demokrasiyi zayıflattığını belirten Demirtaş, "Darbeler
süreci ne yazık ki militarist, şovenist, milliyetçi eğilimleri güçlendirerek, toplumsal barışı tehdit eder noktaya getirmiştir" diye konuştu.

"Gazi olaylarıyla" ilgili dava sürecinin "Skandala dönüştüğünü" savunan Demirtaş, yaşanan bu tür olayların aydınlatılmadığı için benzer provokasyonların değişik dönemlerde yeniden sahnelenmek istendiğini söyledi. Demirtaş, Kahramanmaraş, Çorum ve Sivas olaylarının aydınlatılmış olması halinde Gazi olaylarının yaşanmayacağını, bunun aydınlatılması sonucu da Şemdinli, sonrasında ise Danıştay saldırısı, Hrant Dink'in öldürülmesinin yaşanmayacağını ileri sürdü.Demirtaş, "AB yolundaki Türkiye, artık bir daha bu tür acı olayları yaşamak istemiyorsa geçmişiyle yüzleşmek, hesaplaşmak zorundadır. Kürt sorununun çözümünü de içeren yeni bir sayfayı ancak böyle açabiliriz" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme taleplerine henüz resmi bir cevap gelmediğini belirten Demirtaş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile herhangi bir resmi görüşmenin söz konusu olmadığını, Çiçek ile DTP'li milletvekillerinin kuliste sohbet etmiş olmalarının da doğal olduğunu ifade etti. Demirtaş, Hükümetin 12 milyar YTL'lik yatırım paketine ilişkin soru üzerine, "Yapılacak her türlü pozitif şey, sorunun çözümüne az da olsa katkı sunar. Sorunun çözümü için zihniyet değişikliği gerekir, paketlerden bu çıkmaz. Tek dile, tek dine, tek etnisiteye dayalı ulus yaratmak Kürt sorununun temelidir. Fabrikalarla, TRT'den Kürtçe
yayınlarla Kürt sorunu çözülmez; zihniyet değiştiğinde paketlere ihtiyaç olmadan sorunun çözüldüğü görülecektir. Pakette açıklananlar, yerel seçim yatırımıdır"diye konuştu.