HABER

kurtlar Vadisi, ABD basınında

NEW YORK (İHA) - ABD'nin günlük gazetelerinden The New York Times'ta bugün yayınlanan bir haberde "Uçmak için bir film istiyorsanız, Amerikalıları ağır yapın" başlığı kullanılarak Türkiye'de izlenme rekorları kıran Kurtlar Vadisi Irak filmi mercek altına alındı.

Şebnem Arsu imzasıyla yayınlanan haberde filmdeki bir sahneye dikkat çekilerek "Türk ajan düşman komutanın göğsüne bıçağı saplarken sinema salonundaki kalabalık çılgın bir şekilde alkış başlatıyor" ifadesi kullanıldı.

Filmin geçen hafta Türkiye, Avusturya ve Almanya'daki sinema salonlarında gösterime sunulduğunu ve Rambo stili sahnelerde silahlı Türklerin zorba bir işgal ordusundan intikam almaya çalıştığını belirten gazete, maliyeti 10 milyon dolar olan filmin bugüne kadar Türkiye'de yapılan en pahalı film olduğunu kaydetti.
Kurtlar Vadisi Irak'taki düşmanın zalim bir üçüncü dünya ülkesi diktatörlüğü omadığını vurgulayan The New York Times, "Filmdeki düşman komutanının adı Sam ve karşı konulan kuvvetler de Amerikalılar. Irak'ın gurur ve onuruna saldırılar düzenleyen Amerikalılar cezalandırılıyor" diye yazdı.

Sam William Marshall adındaki düşman komutanı Billy Zane adındaki Amerikalı bir aktör canlandırıyor. Sam William Marshal bir sosyopat, hiç düşünmeden insanları öldürüyor ve bunu tanrının istediğini iddia ediyor.

Filmdeki sahneler üzerinde detaylı yorumlar getiren gazete, ABD'nin kamuoyu nezdindeki itibarının hızla azalmakta olduğuna dikkat çekti. Gazete, Türkiye'de Hitler'in "Kavgam" adlı kitabının en fazla satan kitap olduğunu, ABD'yle Türkiye arasındaki bir savaşı konu alan Metal Fırtına'nın da aralarında bulunduğu anti Amerikan romanlarının büyük ilgi gördüğünü yazdı.

Popülerliğine rağmen filmin yaygın anti Amerikan şiddeti ve herhangi bir sokak gösterisini başlatmadığını ifade eden The New York Times, özel güvenlik görevlisi Fahri Kaya'nın (22), "Bizim bilmediğimiz bir şey göstermiyor. Grup terapi gibi bir şey" sözlerine dikkat çekti.

Filmin başarısına rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dış politika danışmanı Egemen Bağış, "Bizim ABD ile ittifakımızın çok güçlü kökleri var. Sadece bir film veya bir kitap bunu tahrip edemez" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler