HABER

Kuru köyündeki mezarlarla ilgili iddialara yanıt

Ankara (AA)- Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Kuru köyünde bulunan mezarları, "aralarında Ermenilerin de bulunduğu her ülkeden uzmanlarla incelemeye hazır olduklarını" bildirdi.

Halaçoğlu, bazı yayın organlarında, Kuru köyünde bulunan mezarlara ilişkin değişik iddialara yer verildiğini kaydetti.

Mardin Valiliği'nce yaptırılan araştırmada, mezarların "geç Roma ile erken Bizans dönemine ait" olduğunun açıklandığını belirten Halaçoğlu, konunun farklı şekilde gündeme getirilmek istendiğini ifade etti.

Konuyla "Türkiye'de kimsenin ilgilenmediği" yönündeki iddiaları da "talihsizlik" olarak nitelendiren Halaçoğlu, şunları kaydetti:

"Aslında, 'Ermenilerin soykırıma uğradıkları' iddialarının ne kadar dayanaksız ve tutarsız olduğunu göstermesi, işin nasıl abartıldığının ve propagandaya dönüştürüldüğünün ortaya çıkarılması açısından, bu mezarın İsveç dahil isteyen her ülkenin uzmanlarından, hatta Ermenistan'dan da katılacak uzmanlarla birlikte incelemeye hazır olduğumuzu bildirmek istiyorum. Yapılacak tetkikat sonucu iddiaların asılsız çıkması halinde ise sözü geçen basın kuruluşlarının bilim adamı ile parlamenterlerin de Türk Halkından özür dilemeleri en tabi hakkımızdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön