HABER

Kuş gribi salgınına karşı tatbikat

Ankara (AA)- Sağlık Bakanlığınca, olası bir kuş gribi salgınına karşı tatbikat yapılacak.Ulusal Pandemi Planı'nın bir bölümü olan İnfluenza Pandemi Plan Tatbikatı,
9-15 Ekim tarihleri arasında 2 grup şeklinde gerçekleştirilecek.

40 ilin sağlık müdürlüklerinden ilgililerin yer alacağı birinci grubun tatbikatı 9-11 Ekim, 41 ilin sağlık müdürlüklerinden ilgililerin yer alacağı ikinci grubun tatbikatı ise 13-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak. İkinci grubun tatbikatını Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da izlemesi bekleniyor.

Tatbikatta il sağlık müdürlüklerinden yetkililer, il pandemi (küresel grip salgını) planlaması sorumluları, hastanelerde pandemi planlamasının sorumluları, il pandemi izleme kurullarında görev yapan uzmanlarla hudut kapılarında görev yapan hekim ve yöneticiler görev alacak.

Tatbikatta ilgili bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar ve uluslararası kuruluşlarla diplomatik temsilciliklerden görevlilerin de hazır bulunması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, dünyada beklenen küresel grip salgını dolayısıyla, ülkelerin ulusal pandemi hazırlık planlarını yaptığını ve genel stratejilerini belirlediklerini bildirdiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön