Kuş gribinde mutasyon belirtileri var

Pekin (AA)– Çin'in önemli doktorlarından biri, H5N1 tipi kuş gribi virüsünde mutasyon belirtileri görüldüğünü ve zamanında tedavi uygulanmazsa insanları daha kolay öldürebileceğini ileri sürdü.

Solunum yolu hastalıklar uzmanı olan Con Nanşan, özellikle grip salgını olduğu dönemlerde H5N1 tipi virüsün insana bulaşması durumunda "çok uyanık" olunması gerektiğini belirtti.

Çinli doktor, bu ay çok dikkatli ve alarm durumunda olunması gerektiği uyarısında bulundu. Con Nanşan, "geçen yıl ve bu yıl kuş gribinden ölenler tedavi olmakta zorlanan fakir insanlardı. Yüksek ateş hissettiğinizde veya zatürre olduğunuzda vakit geçirmeden tedavi olmalısınız" diye konuştu.

Dünyada 2003 yılından bu yana 368 kişi kuş gribine yakalandı ve bunlardan 234'ü hayatını kaybetti. Uzmanlar, kuş gribi virüsünün insandan insana geçecek duruma gelip milyonlarca insanın ölümüne yol açmasından endişe ediyor.

Çin'de bu yıl ölmüş kümes hayvanıyla temasta bulunduğundan virüs bulaşan üç kişi hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, bu üç vakada insandan insana bulaşma görülmediğini açıkladı.

Çin'in güneyindeki Hong Kong Özel İdari Bölgesinde geçen hafta üç yaşındaki bir kız H3N2 tipi gripten dolayı öldü.

Bunun üzerine resmi makamlar, okullarda öğrencilerin ateşlerinin ölçülmesini ve kendilerini iyi hissetmeyenlerin evlerinde kalmalarını istedi. Yine geçen hafta grip belirtileri görüldüğünden hastaneye yatırılan bir erkek çocuğu bugün hayatını kaybetti. Doktorların çocuğun ölüm nedenini araştırdıkları bildirildi.