HABER

"Kuş gribini bahane etmek yakışıksız"

LEFKOŞA (İHA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum yönetiminin kuş gribini bahane ederek sınır kapılarında bir süreden beridir ortaya koyduğu insanlık dışı uygulamanın, ülkesini töhmet altında bırakmaya yönelik yakışıksız bir davranış olduğunu vurguladı.

Talat, Rum tarafının, söz konusu uygulamayı hayata geçirmekle, Kuzey Kıbrıs Türk ekonomisini yıkmayı amaçladığını da söyledi. Cumhurbaşkanı Talat bugün bir kabulü sırasında konuya ilişkin soru üzerine, Rum yönetiminin sınır kapılarında uygulamaya koyduğu ve dün Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in de karşı karşıya kalması nedeniyle protesto ettiği sözde kuş gribi önlemlerini değerlendirdi.

Kuş gribi konusunda, bütün dünyada olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs'ta da gerekli önlemlerin alındığına ve hastalığa karşı AB standartlarında mücadele edildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı, Rum tarafının ise Kuzey Kıbrıs'la işbirliği içerisinde hastalıkla mücadele edeceği yerde, KKTC'yi hastalık konusunda töhmet altında bırakma siyaseti geliştirdiğine dikkat çekti. KKTC'nin hastalığa karşı, AB standartlarıyla belirlenmiş tüm önlemleri zamanında aldığını vurgulayan Talat, Rum tarafına seslenerek, "Bu mücadele adanın her iki tarafında da olacak. Çünkü kuşlar sınır tanımıyor. Dolayısıyla bütün ada sathında önlem almak gerekiyor. Önlem nedir? Önlemler AB standartlarıyla belirlenmiştir. Bir köyde görülüyorsa o köy ve civar köyleriyle ilgili gerekli önlemler alınır. O önlemler Kuzey Kıbrıs'ta alınmıştır. Bu önlemler Kuzey Kıbrıs'la Güney Kıbrıs arasında sınır önlemlerine dönüştürülme ihtiyacı göstermiyor. Göletlerde eğer tedbir alınacaksa göletlerde alınır. Görülen köyde tedbir alınacaksa, orda alınır. Kuralları var bunun. Ama bunu bir sınır kontrolü haline getirmek ve Kuzey Kıbrıs'ı töhmet altında bırakmaya çalışmak son derece yakışıksızdır" dedi.
Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in dün doğal afetten etkilenen köyleri ziyareti sırasında Pile'ye geçmeye çalışırken karşılaştığı söz konusu insanlık dışı uygulama üzerine ortaya koyduğu tepkinin yerinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Talat, "Sayın Başbakan'ın tepkisi son derece yerindedir" diye konuştu.
Talat, Rum yönetiminin, sınır kapılarında hayata geçirdiği sözde önlemin aynısını Limasol-Lefkoşa veya Larnaka-Lefkoşa arasında da uygulamış olması halinde bunun anlaşılabileceğini, ancak durumun bu olmadığını söyledi.

Söz konusu uygulamanın sınırla ilgisi olmadığına, Rum tarafının amacının, Kuzey Kıbrıs Türk ekonomisini yıkmak olduğuna işaret eden Talat, "Bunun sınırla ilgisi nedir, ne alakası var? Eğer Kuzey Kıbrıs'ta bu hastalık olursa, Güney'de de olacak. Güney'de olursa, Kuzey'de de olacak. Ama bunu Kuzey Kıbrıs Türk ekonomisini yıkmak için kullanma niyetiyle yaptıkları için böyle yapıyorlar. Öyle bir imaj yaratıyorlar ki 'Kuzey'de kontrolsüz bir şey var.' İkincisi AB'yi de kullanarak Kuzey'den Güney'e kanatlı hayvan ürünü ithal etmeyi yasaklayarak, korku ve endişe yaratmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

Yeşil Hat Tüzüğü'ne göre küçük ve büyükbaş hayvanlarla kanatlılar, süt ve süt ürünlerinin Güney Kıbrıs'a ihracının halihazırda yasak olmasına karşın AB'nin bu ürünlere yasak getirdiğini açıklamasının anlamsız olduğunu da vurgulayan Cumhurbaşkanı Talat, "Zaten Güney'e hayvansal ürün geçemiyor. Zaten Yeşil Hat Tüzüğü'ne göre, tavuk veya kanatlı veya kuzu ya da dana geçemiyor. Onun için bunu tekrar yasaklamanın anlamı ne? Çikolata da geçemiyor. Çünkü içinde süt var. 'Çikolatayı, tavuğu yasakladım' demenin anlamı ne? Bu nasıl izah edilebilir? Bunu AB yapıyor. Bunda bir kasıt olmadığını kim söyleyebilir? Bu, tamamen şaibe yaratmaya çalışmaktır. Bundan öte hiçbir şey değildir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler