HABER

Kuş gribinin kaynağı belirleniyor

Yumurtalık (AA)- Türkiye'de tavuk vebası (kuş gribi) virüsünün taşınmasında ve yayılmasında yabani kuşların rolünün belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen ve
Yumurtalık Lagünleri ile Kızılırmak Deltası'nı kapsayan çalışmanın Yumurtalık ayağı tamamlandı.

Uluslararası koordinatörlüğünü FAO (Dünya Gıda ve Tarım Örgütü) adına Wetlands International (WI), ulusal koordinatörlüğü ise Kuş Araştırmaları Derneği'nin (KAD) yürüttüğü proje, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü, FAO Türkiye Temsilciliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitolojik Araştırmalar Merkezi ve Doğa Derneği'nin ortaklığında gerçekleşti.

Projenin Koordinatör Yardımcısı Özgür Keşaplı Didrickson, ilk kez yürütülen araştırmada, pilot projenin başladığı Adana'nın Yumurtalık ilçesinde, 8 türe ait 148 bireyden 598 dışkı, kan ve tükürük salgısı örneklerinin alındığını ve bin 284 adet örnek tüp elde edildiğini bildirdi.

Didrickson, çalışma kapsamında en fazla örnek alınan türün 61 bireyle "karakarınlı kumkuşu" olduğunu, bunu 47 örnekle "küçük kumkuşu" ve 33 örnekle de "akça cılıbıt"ın izlediğini ifade etti. Yürütülen çalışmalarda sis ağları ve kapanlarla kuşların güvenli biçimde yakalanarak, tür tespitinin yapıldığını, kanat ve gaga uzunlukları gibi bazı ölçümlerin gerçekleştirildiğini anlatan Didrickson, "Ayrıca bu kuşların göçlerini takip edebilmek amacıyla kuşların bacaklarına bireye özgü bir numara taşıyan ulusal metal halkalar da takıldı" dedi.

Didrickson, her kuştan 4 örnek alındığını, bu örneklerden ikisinin Türkiye'de kaldığını, ikisinin ise yurtdışına gönderildiğini vurgulayarak, "Türkiye'de kalanlar referans laboratuvarımız olan İzmir'deki Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsü'nde kontrol ediliyor. Yurtdışına gidenler ise Fransa'da FAO tarafından belirlenen bir Avian Influenza Referens Enstitüsü'nde inceleniyor" diye konuştu.

Laboratuvar çalışmalarının tamamlanmasıyla kuşların virüs taşıyıcısı olup olmadıklarının belirleneceğini, taşıyorlarsa nereden gelip nereye gideceklerinin anlaşılacağını belirten Didrickson, geçen yıl binlerce kümes hayvanının itlafına neden olan kuş gribi vakasının önlenmesinde bu çalışmanın fayda sağlayacağına inandığını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön