HABER

Kuşadası kongre merkezine bakanlık ta ortak oldu

AYDIN (İHA) - 100 milyon dolarlık yatırımla, Avrupa'nın en büyük kongre merkezinin de içinde bulunduğu Kongre Vadisi projesini yaparak, Kuşadası turizmini kurtaracağı düşüncesiyle yapımına başlanan Kuşadası Kongre Merkezi'ne (KOMER), Kültür ve Turizm Bakanlığı da ortak oldu. Kültür ve Turizm bakanlığının inşaata 2 Milyon YTL ile ortak olmasının amacı kongre merkezinin inşaatını hızlandırmak olduğu bildirildi.

Temeli geçen yıl Eylül ayında Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından atılan Kongre Vadisinin yapıma Kültür ve Turizm Banklığından destek geldi. Bir süre önce KOMER yönetimde yaşanan karmaşa nedeniyle durduğu iddia edilen inşaatın yapım çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığının KOMER'e ortak olmasıyla hızlanması bekleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığının KOMER inşaatına ortak olduğunu açıkladı.

Bakanlığın KOMER inşaatına ortak olmasını sevinçle karşıladıklarını belirten Aktemur, "Aydın Özel İdaresi, Kuşadası Belediyesi ve turizmcilerin ortak olduğu KOMER'e Kültür ve Turizm Bakanlığı 2 milyon YTL yatırarak yüzde 5'lik bir hisseyle ortak oldu. Kültür bakanlığının inşaata ortak olmasının tek amacı Ege'nin ve Aydın'ın turizm potansiyelin etkileyecek olan kongre merkezinin bir an önce tamamlanması. İnşallah 10 bin kişilik kongre salonları 2007 yılı içerisinde tamamlanacak. Geri kalan bin 500 kişilik 5 yıldızlı otel bölümleri, 200 dönümlük eğlence ve alışveriş bölümü ve 600 dönümlük botonik bahçesi de 2011 yılına kadar tamamlanmış olacak" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön