HABER

Kutan: G.Doğu sorununun çözümü 'islam kardeşliği'

Kutan: G.Doğu sorununun çözümü 'islam kardeşliği'

ANKARA (İHA) - Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, Güneydoğu sorununun ancak 'İslam kardeşliği' ile çözülebileceğini öne sürerek, "Çözümü uzakta aramanın bir anlamı yoktur. Çözüm, bizim üst kimliğimiz İslam'dır" dedi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan SP lideri Kutan, tarih boyunca aynı inanca sahip, aynı bayrak altında yaşayan ve aynı düşmana karşı mücadele veren halkın, tek bir millet olma şuuruna vardığını bildirdi. Milleti kimsenin birbirine düşürmeye hakkı olmadığını vurgulayan SP lideri, Türkiye'nin en büyük toplumsal gerçeğinin İslam olduğunu kaydetti. Kutan, ancak İslam kardeşliği etrafında birleşerek, bütünleşerek ülkede barış ve huzurun sağlanabileceğini söyledi.

Yeniden büyük Türkiye'yi kurabilmenin en önemli adımlarından birinin 70 milyonun kardeşliğini tesis etmek, gerginlikleri ortadan kaldırmak, huzur ve barış ortamını kalıcı hale getirmekten geçeceğini belirten Kutan, kardeşliğin, sevginin, barışın, hoşgörünün, birlik ve beraberliğin olmadığı bir Türkiye'nin sadece düşmanları sevindireceğini kaydetti. Çözümün silahların gölgesinde veya namlunun ucunda olmadığını ifade eden Kutan, "Çözüm ilmin, ahlaki değerlerin ve hukukun temel kurallarına bağlı kalarak atılacak adımlarla bulunabilir. Adil, kardeşçe ve gönüllü birlikteliğimizi tesis etmemiz, bizim en büyük gücümüz ve yarınlarımızın teminatı olacaktır. Kan ve gözyaşının akmadığı, anaların feryadının duyulmadığı, terör ve şiddetin son bulduğu, Türk'ü ile Kürt'ü ile bütün kardeşlerimizin yarınlarından emin olarak ve en içten duygularla 'Benim vatanım, benim devletim' diyerek birbirlerini kucakladıkları yapıyı kurmak elbette en öncelikli hedefimiz olmalıdır" dedi.

ABD ile Türkiye arasında oluşturulan terörle mücadele koordinatörlüğüne de karşı çıkan Kutan, terör örgütünün Kuzey Irak'ta ABD'nin desteğiyle ayakta kaldığını ileri sürdü. "ABD, sözüm ona bizim stratejik ortağımız" diyen Kutan, ABD'nin yanı sıra MOSSAD'ın da PKK'lıları eğittiğini iddia etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler