HABER

Kutlu Doğum Haftası ne zaman 2022? Kutlu Doğum Haftası nedir? Neden kutlanır?

Kutlu Doğum Haftası ne zaman? 14 Nisan 2022 Perşembe gününün en çok araştırılan soruları arasında yer alıyor. Bir diğer adı Mevlid-i Nebi Haftasıdır. İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in doğum haftası olan Kutlu Doğum Haftası vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki Kutlu Doğum Haftası nedir? Neden kutlanır? İşte detaylar...

Kutlu Doğum Haftası ne zaman 2022? Kutlu Doğum Haftası nedir? Neden kutlanır?

Kutlu Doğum Haftası 14 Nisan 2022 Perşembe günü vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Son peygamber Hazreti Muhammed'in doğum haftası olan Mevlid-i Nebi Haftası ile ilgili araştırma yapılmaya başlandı. Kutlu Doğum Haftası ne zaman 2022? Kutlu Doğum Haftası nedir? Neden kutlanır? sorularının yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz...

KUTLU DOĞUM HAFTASI NE ZAMAN 2022?

Kutlu Doğum haftasının başlangıç tarihi 14 Nisan 2022 Perşembe, bitiş tarihi ise 20 Nisan 2022 Çarşambadır.

KUTLU DOĞUM HAFTASI NEDİR?

Kutlu Doğum Haftası, 1989'da başlatılan Süleyman Hayri Bolay'ın teklifi ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından desteklenen, her sene farklı bir gündem üzerinden İslam peygamberi Hz. Muhammed’in anlatılmasını hedefleyen etkinliklerdir.

Kutlu Doğum Haftası yalnızca ülkemizde kutlanmaktadır.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in doğum günü kabul edilen 20 Nisan tarihinde kutlanan güne ilişkin yapılan etkinlikler son senelerde 14-20 Nisan arasında yapılmaktadır.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, 1989 yılında hicri takvime göre Mevlid kandilinin ardından düzenlenirdi. 1989 yılından sonra ise miladi takvime göre uyarlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı bildiriye göre, Kutlu Doğum Haftası’nda bu sene ana tema "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu" olacak.

Peygamber efendimizin gerçek doğum günü Hicri takvimdeki Rebiülevvel ayının 12. gününün sabahıdır. 11.gece Mevlid kandili olarak İslam alemi tarafından kutlanmaktadır. Yani her yıl Nisan 14-20 günleri arası kutlanan kutlu doğum haftası, peygamber efendimizin doğduğu gerçek ay değildir, Diyanet işlerinin çıkarttığı bir tür etkinliktir

KUTLU DOĞUM HAFTASI NEDEN KUTLANIR?

Hem Türkiye'deki hem de tüm dünyadaki Müslümanlar tarafından, bütün insanlığın Peybamberi olan Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğumunun kutlandığı bir haftadır. Kutlu Doğum Haftası'nda, Peygamberimizin hatırlanarak doğumunun sevgi ve saygıyla kutlanması ve tüm Müslümanlar için yol gösterici olması adına hayatı ve kişiliğinin anlatılması amaçlanmaktadır.

Bu nedenle İslam Peygamberi olarak yeryüzüne indirilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğumunun anılması için gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası çeşitli etkinlikler ve anma törenleri eşliğinde kutlanmaktadır. Bununla birlikte Müslümanlar da Kutlu Doğum Haftası'na özel pek çok dua ve ibadetlerle birlikte karşılayabilirler.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler