HABER

Kuvvet komutanları ‘emekli’ edilecek

Yüksek Askeri Şûra toplantısında TSK’nın komuta kademesi şekillenecek.

Kuvvet komutanları ‘emekli’ edilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın başlayacak Yüksek Askeri Şura toplantısında, TSK’nın 2013-2014 yılı komuta kademesi şekillenecek. Şura’dan önceki yıllarda “tutukluluk sorunu” nedeniyle “korgeneral” rütbesine düşürülen Harp Akademileri Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı pozisyonlarının yeniden “orgeneral” rütbesindeki komutanlar tarafından yürütülmesi kararının çıkması da bekleniyor. Milliyet Gazetesi'nden Meriç Tafolar'ın haberine göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in koltuğunu koruyacağı YAŞ toplantısı ile, tüm kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı’nın ise değişmesi öngörülüyor. Önceki yıllarda 4 gün süren toplantının bu sene 3 günde tamamlanması öngörülüyor.

Toplantı Çakmak’ta

YAŞ’ın ağustos ayı olağan toplantısı, yarın Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı Çakmak Salonu’nda başlayacak ve 3 gün sürecek. Önceki yıllarda 4 gün süren ve 4 Ağustos günü sona eren toplantının, bu sene 3 gün sürmesi öngörülüyor. Toplantıya Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile 9 YAŞ üyesi orgeneral ve 1 YAŞ üyesi oramiral katılacak.

Şura üyeleri bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in vereceği iftar davetinde buluşacak. Yarın nce Anıtkabir’e gidecek olan Şura üyeleri, daha sonra karargâhta terfi ve atamaları görüşmek üzere toplanacak. Şura üyelerine yarın Başbakan Erdoğan’ın, cuma günü de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün iftar yemeği vermesi öngörülüyor. 3 Ağustos günü Cumhurbaşkanı Gül’e arz edilecek olan Şura kararlarının 4 Ağustos günü ilan edilmesi öngörülüyor.

Org. Özel kalıyor

Orgeneral Özel, Genelkurmay Başkanlığı görevine bu yıl da devam edecek. Özel’in Ağustos2015’e kadar bu koltukta kalması bekleniyor. Ancak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten’in emekli edilmesi bekleniyor. Jandarma Genel Komutanı OrgeneralBekir Kalyoncu’nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacak olması nedeniyle Şura’da Jandarma Genel Komutanı da değişecek.

3 isim ön plana çıkıyor

YAŞ’ta en az iki kara sınıfı korgeneralin, orgeneralliğe terfi etmesi bekleniyor. 6 kara sınıfı korgeneral bu iki terfi pozisyonu için yarışacak. Terfi için Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Raif Akbaş, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Yaşar Güler’in isimleri ön plana çıkıyor. Bu pozisyon için dosyaları görüşülecek diğer korgeneraller ise Adem Huduti, Ümit Dündar ve Nazım Altıntaş. Bu yılki toplantıda orgeneralliğe 1. sıradan terfi edecek komutanın, 2019 yılında Genelkurmay Başkanlığı’na getirilmesi ve 2021 yılına kadar orduyu yönetmesi bekleniyor.

Yeniden “or” olabilir

2011 Şura’sında “orgeneral”den “korgeneral” rütbesine düşürülen Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ile, 2012 Şura’sında “korgeneral” rütbesine düşürülen Harp Akademileri Komutanlığı’nın bu yıl yeniden “orgeneral” rütbesindeki bir komutan tarafından yönetilmesi kararının toplantının çıkması da bekleniyor.

1993-1994 yıllarında Derik İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı sırada 13 köylünün katlinden sorumlu olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil ile Hantepe’de 7 askerin ölümüne neden olan mayın davası kapsamında 6 yıl 8 ay ceza alan Tuğgeneral Zeki Es hakkında verilecek karar da emsal oluşturulacak. İki tutuksuz generalin, terfi almaması ancak görev sürelerinin bir yıl uzatılması formülü üzerinde durulurken, emekli edilmelerinin gündemde olacağı ifade ediliyor.

Emeklilik talebi artabilir

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı ve Hava Teknik Okullar Komutanı Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu’nun, emeklilik istemlerini içeren dilekçeyi Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten’e sunmasının ardından, başka bazı komutanların da emeklilik taleplerine iletmek için bugünü beklediği iddiaları kulislere yansıdı. Komutanların, TSK mevzuatına göre 31 Temmuz’a kadar emekliliklerini talep etme hakları bulunuyor. Bu nedenle, YAŞ başlayana kadar başka emeklilik taleplerinin kuvvet komutanlıklarına iletilebileceği, Hava Kuvvetleri’nde başlayan dalganın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda da etkisini göstermesinin beklendiği ifade ediliyor.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
Yazık oldu, dünyanın en iyi ordularından birine sahiptik.
o yüzden terörü bitiremedik değil mi 30 yıldır
yisr 54.. hemen sallama. PKK benim bilfdiğim 3 kere bitirildi tekrar hortladı. Amaşu kesin ki bu AKP bu ülkenin yönetimini "Sıfır" terörle devraldı. Maalesef AKP'nin ""millet yerine ümmet"" cahilliği ülkeyi bu hale getirdi. Bugün malesef Türk Ordusu diye bişey kalmamıştır: Badem bıyklı yeni ordusu hayırlı olsun Dünya Liderimize. Kına yakabilirsiniz.
SEN ÖYLE ZANNET SERMAYENİN VE BATILI GÜÇLERİN EN İYİ ORDUSUYDU DAHA YENİ YENİ TAŞLAR YERİNE OTURMAYA BAŞLIYOR.
sizde 10 yıldır terörü bitirdiniz heralde,ondan yol kesip kimlik soranlar, kendine polis teşkilatı kuranlar var
evet geçmişi darbelerle dolu iyi bir ordumuz vardı. memleketi 300 yıl geriye götürdüler. darbe üstüne darbe yaptılar ama şimdi darbelerin önü kesildi bundan dolayı bu memlekette darbe olma olasılığı yok denecek kadar kalmadı artık. akp ci değilim ordumu ve askerimide seviyorum ama her asker iyi niyetli olmayabilir heleki nato üyesiysek...
Onun için mi PKK bitmedi be arkadaşım?
TERÖRÜ BİTİRMİYEN BİTİREMİYEN BİTMESİNİ İSTEMİYEN SİYASETTİR ASKER DEĞİL . ASKERE BIRAKIRSANIZ BİRGÜNDE TERÖRÜ BİTİRİR VE ŞER YUVULARINIDA DÜMDÜZ EDER HERŞEY GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE YAŞANIRKEN SİZ NEREYE BAKIYORSUNUZ. AÇILIM ASKERİN TERCİHİMİYDİ ASKERMİ BAYRAĞIMIZI İNDİRECEK KADAR PKK YA YÜZ VERDİ ?
yani.
ylsr terör bitmedi tabiki askerin elini kolunu bağlarsan olacağı bu.2. si o zamanlar her şeye rağmen pkk nın bu kadar azdığını gördünmü,duydunmu.3. sen hiç kitap okudunmu demiyeceğim kitabın ne olduğunu biliyormusun.
en iyi ordu derken. askeri savaşırken golf oynayan paşalarmıydı en iyi ordu? hainliğiniz konuşmanıza da yansıyor. eskiden olsa direk idamlıksınız.
RECEP SULTAN DEMOKRATİK BİR ŞEKİLDE LİSTEYİ HAZIRLAMIŞTIR GENEL KURMAY BAŞKANINA DANIŞACAK DEĞİL HERHALDE
Söyleyecek sözün varsa söyle hakaret niye ediyorsun? Hakaret sahibini küçültür. Ülkede yapılanlar mı sana battı da ülkenin Başbakanına hakaret ediyorsun.
onamı tanışacaktı o mu yürütüyor ülkeyi bu millet özelemi seçti oturtdu başbakanlığa atamalarmı yürütecek bu ülkeyi esas milletin kendi eliğle seçtiklerimi yoksa canınıza çok sıkıyorsa mart 2014 de 7 ay sonra millete iyi aydınlatın milletden daha yetkili kimse yoktur.
zamanında hainler oturuyordu o koltuklarda. Allah büyüktür.
Desene, yeni Özel'ler gelecek! Tayyiban olmazsa seçmezler.
Aman ne espri be hiç gülesim yohti! Sizin bu tavırlarınız yüzünden AKP bolca oy topluyor. Beyler İnönü döneminde yaşamıyorsunuz; karşınızda dudak büktüğünüz kesim son derece eğitimli insanlar. Sizinkiler hala Bodrum'da eğlensin. Vur patlasın çal oynasın bankalar boşaltılsın memleketi iki koluna girilmiş başbakan yönetsin. Yemezler, yemezler, biz bu memleketi kolay kazanmadık! ,
keşke bu konuşmaları esk hainler seçilirkende yapsaydın. ama artık işiniz bitti. sizin için üzülme zamanı.
Geri Dön