HABER

Kuzey Irak'ta çatışma

ERBİL (İHA) - Kuzey Irak'ta geçen hafta Kürdistan Yurtseverler Birliği ile Ensar El İslam örgütü militanları arasında meydana gelen çatışmalarda 88 kişinin öldüğü açıklandı.

Halepçe kenti yakınlarındaki stratejik noktaların kontrolünü ele geçirmek için başlayan çatışmalar 5 gün sürdü. Ölenlerden 67'sinin Kürdistan Yurtseverler Birliği, 21'inin ise Ensar El İslam örgütü üyesi olduğu kaydedildi.

Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin bir köyü ele geçirdiği bildirilirken, Kürdistan İslami grubuna bağlı militanların da Ensar El İslam örgütüne yardım etmek için çatışma bölgesine geldikleri belirtiliyor.

Bölgedeki kaynaklar, Halepçe çevresindeki radikal İslamcı gruplar arasında kurulan ittifakın, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin otoritesini ciddi şekilde tehdit eder hale geldiğine dikkat çekiyor.

El Kaide ile bağlantılı olduğu ve İran'dan lojistik yardım aldığı iddia edilen Ensar El İslam örgütünün geçen aylarda Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne karşı saldırılar düzenlediği ileri sürülmüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön