HABER

Kuzey Kore nükleer silah denedi

Kuzey Kore nükleer silah denedi

Kuzey Kore bugün tarihinde ilk kez bir nükleer silah denemesi yaptı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın haberinde de nükleer silah denemesinin başarılı olduğu, herhangi bir sızıntı ya da tehlikeye yol açmadığı kaydedildi.

Japon hükümetinin, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi üzerine bir görev gücü oluşturduğu bildirildi.

Çin de Kuzey Kore'nin nükleer denemesine "tereddütsüz karşı" olduğunu açıkladı ve Pyongyang yönetimini, çok uluslu toplantılara katılmaya davet etti.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ise Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yaptığı bilgisinin henüz doğrulanamayacağını söylediler.

Ancak nükleer deneme bilgisinin doğruluğuna dair ilk işaret, Güney Kore sismik gözlem merkezinden yapılan açıklamayla geldi. Gözlem merkezi, olası nükleer denemenin yapıldığı saatlerde 3,6 büyüklüğünde bir sarsıntı tespit edildiğini bildirdi.

Kuzey Kore geçen hafta, olası bir ABD işgaline karşı caydırıcılığın bir parçası olarak nükleer silah deneyeceğini ilan etmişti.

Kuzey Kore'nin yarım düzine kadar nükleer silah üretmesine yetecek radyoaktif maddeye sahip olduğu tahmin ediliyor.

KCNA'da yer alan haberde ise, "DPRK (Kuzey Kore) güvenli koşullar çerçevesinde bugün yer altında başarılı bir nükleer deneme gerçekleştirmiştir" dedi.

Haberde, "Deneme, bilimsel ve dikkatli hesaplamalar neticesinde yapılmış, yer altındaki test alanından herhangi bir radyoaktif sızıntı tehlikesi bulunmadığı teyit edilmiştir. Nükleer deneme, yüzde 100 yerli bilgi ve teknoloji ile gerçekleştirilmiştir" denildi.

Nükleer denemenin, "tarihi bir olay" şeklinde değerlendirildiği haberde ayrıca, "Bu, kendini güçlü bir şekilde savunma kapasitesine sahip olma arzusundaki KPA'yı (Kuzey Kore ordusu) ve halkı önemli derecede cesaretlendirmiş ve memnun etmiştir. Bu deneme, Kore Yarımadası ve bölgedeki barış ve istikrarı savunmaya katkıda bulunacaktır" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön