HABER

'Kuzey Kore'nin kriz yaratabildiği günler...'

'Kuzey Kore'nin kriz yaratabildiği günler...'

Obama, Kuzey Kore'nin nükleer provokasyonlarla artık kriz yaratamayacağını belirterek, ABD ve Güney Kore'nin kendilerini tam manasıyla savunabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

WASHINGTON (A.A) - ABD Başkanı Barack Obama, göreve geldikten sonraki ilk yurt dışı ziyareti çerçevesinde ABD'de temaslarda bulunan Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Obama, Kuzey Kore'deki nükleer soruna değinerek, "Kuzey Kore'nin (nükleer provokasyonlarla) kriz yaratabildiği ve taviz koparabildiği günler artık sona erdi" dedi.

Obama, Pyongyang'ın ABD ile Güney Kore'nin arasını açmayı ya da tehditleriyle bir şekilde küresel saygınlık kazanmayı başaramadığını belirtti. Başkan Obama, Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmenin, Kuzey Kore'nin "tekrar başarısız olduğunun" yeni bir kanıtını oluşturduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Park ve Güney Kore halkının güvenli ve kararlı bir duruş sergilediğini ifade eden Obama, ABD ve Güney Kore'nin her zamanki gibi birlik içerisinde bulunduğunu ve yeni uluslararası yaptırımlara maruz kalan Kuzey Kore'nin ise hiç olmadığı kadar yalnızlaştığını söyledi.

Obama, bir soru üzerine, Kuzey Kore lideri Kim Jung Un'u şahsen tanımadığını ve kendisiyle hiç konuşmadığını dile getirerek, "Ancak şunu biliyoruz ki (Kim'in) attığı adımlar provokatif ve çıkmaz sokağa gidiyor gibi görünüyor" ifadesini kullandı.

Kuzey Kore lideri Kim'in, "Şu ankinden farklı bir yol" izlemesinin zamanının geldiğine değinen Obama, "Davranışlarında değişimler olmalı. İngilizce'de bir söz vardır; (sözlerime değil, eylemlerime bak)" diye konuştu.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park da uluslararası toplumun, Kuzey Kore'nin değiştiğini görmeyi ummak yerine, bu ülkeye tek sesle ve sürekli bir biçimde, değişmek dışında bir seçeneğinin olmadığı mesajını vermesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Obama, basın toplantısındaki açıklamasının başında, kızları Sasha ve Malia'nın, kendisine, Güney Koreli rapçi PSY'in dünyada fenomen haline gelen "Gangnam Style" şarkısıyla dans etmeyi öğrettiğini söyledi.

[

](http://haber.mynet.com/kategori/dunya)

Geri Dön