HABER

''Kuzey Kore'ye sert cevap vereceğiz''

Seul (AA)- Güney Kore, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yapmasına "sert yanıt vereceklerini" bildirdi. Devlet Başkanlığı sözcüsü Yoon Tae-young, ülkesinin nükleer denemeyi hoş göremeyeceğini ifade ederek, "Kuzey Kore, nükleer denemeden havaya yayılan radyoaktif zerreler nedeniyle bütün sorumluluğu üstlenmeli" dedi.

Sözcü, Kuzey Kore'nin derhal nükleer programını bir yana bırakması ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasına uyması gerektiğini vurguladı.

Bu arada, Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, Amerika ve Güney Kore istihbaratının, Kuzey Kore'deki nükleer deneme bölgesinde sismik bir olay belirlediğini söyledi.

Snow, "Kuzey Kore'nin nükleer denemesi, uluslararası kamuoyunun arzusuna ve kuzey doğu Asya'da gerilim yaratacak eylemlerden kaçınma çağrımıza karşı meydan
okuyan kışkırtıcı bir eylemi içermektedir" dedi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasının "affedilemez" olduğunu ifade etti.

Güney Kore Jeoloji Enstitüsü uzmanları, Kuzey Kore'nin bir nükleer denemesinin 550 ton TNT'ye eşdeğer olduğunu belirtiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön