KYK burs başvurusu son gün ne zaman? KYK bursuna nasıl başvurulur? E-devlet burs başvuru ekranı...

KYK burs başvuruları başladı. Öğrenciler KYK burs başvurularını merakla bekliyordu. Binlerce öğrenci tarafından merakla beklenen KYK burs başvuru tarihleri nihayet belli oldu. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilecek bursların başlangıcı 16 Ekim Pazartesi günüydü. Peki KYK burs başvurusu son gün ne zaman? KYK bursuna nasıl başvurulur? E- devlet üzerinden burs başvurusu nasıl yapılır?

KYK burs başvurusu son gün ne zaman? KYK bursuna nasıl başvurulur? E-devlet burs başvuru ekranı...

KYK burs başvuruları başladı. Öğrencilerin ihtiyaç duydukları KYK burs başvurusu dün erişime açıldı. Peki KYK burs başvurusu nasıl yapılacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yüksek öğrenimine devam eden ya da yeni başlayan öğrencilerin hayatlarına destek olması amacıyla sağlanan KYK bursu için başvurular nasıl olacak? KYK burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler nasıl bir yol izleyecek? KYK burs başvurusu E-devlet üzerinden nasıl yapılacak? KYK burs başvurusu son gün ne zaman? İşte detaylar...

KYK BURS BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

KYK burs başvurusu sırasında öğrencilerin beyan ettikleri ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler, KYK tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilecek. Durumu mevzuata uygun olan tüm öğrenciler öğrenim kredisi alabilecek. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamamaları için öncelikle E-devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yapılan başvurular geçersiz sayılacak.

• Ön lisans öğrencileri,
• Lisans öğrencileri,
• Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi, gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
• Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
• ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,
• Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

2017 KYK BURS BAŞVURUSU SON TARİH NE ZAMAN?

KYK burs başvurusu nasıl yapılır sorusu başvuruların E-devlet aracılığı ile başlamasıyla araştırılıyor. KYK burs başvurusu dün saat 17.00 itibariyle başladı. KYK başvurusu 24 Ekim 2017 tarihinde sona erecek.

KYK BURS ÜCRETİ NE KADAR?

KYK burs ücretleri 470 TL ve burs formatında veriliyor. Yani, KYK kredisi değil, bir hibe. E-devlet giriş sistemi üzerinden KYK burs başvuruları an itibariyle başladı ve aldığınız e-devlet giriş şifresi ile söz konusu KYK burs başvurusu girişimini yapabilirsiniz. ​

e-Devlet giriş için tıklayın!

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler. E-Devlet şifresi PTT'lerden alabileceğiniz gibi artık internet bankacılığını kullanarak da alınabilir. Bunun için: 'Sisteme giriş' bağlantısına tıkladıktan sonra; İnternet bankacılığı sekmesi ile ekrana gelen ve e-devlet sistemine entegre olmuş bankalar ile kolaylıkla e-devlet şifresi alabilirsiniz... e-Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında PTT şubelerinden alabilirsiniz. İlk alımdan sonra, takip eden tüm şifre alımları 4TL olarak ücretlendirilir.

KYK BURS BAŞVURUSU GEREKLİ BELGELER

Burs/kredi başvuruları e-Devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-Devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir

sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle burs/kredi başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

ÖNCELİK BELGELERİ ZAMANINDA TESLİM EDİLMELİ

Şehit/gazi çocukları (şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi), anne ve babası (her ikisi de) vefat edenler, tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar, Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar ve milli sporcular ilgili belgeleri ibraz ettiği takdirde
KYK bursundan öncelikli olarak faydalanıyor.

Başvuru esnasında öncelik durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin ilgili belge ile durumunu anlatan dilekçeyi Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya /Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına 5 Kasım 2017 tarihine kadar elden veya posta yoluyla teslim etmeleri gerekiyor.

Başvuru sırasında yaşanabilecek sorunlarla ilgili KYK’nın Kurumsal İletişim Merkezi 444 1961 ya da resmi Twitter destek hesabı KYK_DESTEK, haftanın yedi günü 24 saat hizmet veriyor.

KREDİ VE BURS İÇİN BAŞVURUDA BU BELGELER ÖNEMLİ!

• Şehit çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)veya gazi çocuğu (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge)
• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
• Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
• Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis'den alınmaktadır.)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler