Laboratuvarda minyatür insan beyni üretildi

Bilim adamları, laboratuvar ortamında minyatür insan beyinleri geliştirmeyi başardı.

Laboratuvarda minyatür insan beyni üretildi

Ankara - "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre 9 haftalık bir fetüsünkine benzer gelişim gösteren bezelye büyüklüğündeki beyinlerin düşünme yeteneği yok.

Avusturya Bilimler Akademisi Moleküler Biyo-Teknoloji Bölümü araştırmacıları, embriyonun beyin ve omuriliği geliştiren kısmını üretebilmek için hem embriyolardan alınan kök hücreleri hem de yetişkinlerden alınan deri hücrelerini kullandı.

Büyümeleri için jel damlacıkları içine konulan hücreler, daha sonra besin ve oksijen alabilmeleri için özel bir biyolojik reaktörün içine yerleştirildi.

Gelişmeye başlayan hücrelerin, serebral korteks, retina ve nadiren de olsa bazı örneklerde yetişkin beyninde bellekten sorumlu olan hipokamp gibi beyin bölgelerini oluşturdukları gözlemlendi.

Bilim adamları, laboratuvar ortamında üretilen beyin dokularının 2 aylık bir süre içinde 4 milimetrelik büyüklüğe ulaştığını kaydetti.

Beyin dokusunda kan akışı olmadığı için besin maddeleri ile oksijenin beyin-benzeri yapının ortasına ulaşamadığına işaret eden bilim adamları, bu nedenle yaklaşık bir yıl hayatta kalan "minik beyinlerin" daha fazla büyümediğini söyledi.

Bilim dünyasında büyük heyecan yaratan çalışmanın, şizofreni, otizm ve hatta Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların anlaşılması ve tedavi edilmesinde çığır açacak gelişmelere yol açması bekleniyor.

Elde edilen beyin dokularının farelere aktarılarak, ilaç araştırmalarında kullanılması da planlanıyor.

Araştırmacılardan Juergen Knoblich, elde ettikleri beyin dokularını mikrosefali hastalığı ile ilgili araştırmalar için kullanmaya başladıklarını açıkladı.

Knoblich, laboratuvar ortamında üretilen beyin dokularında bilinç ve farkındalığın söz konusu olmadığını, bu nedenle dokuların kullanılmasının herhangi bir etik soruna yol açmayacağını sözlerine ekledi.

İnsan beyni, evrendeki en karmaşık yapılardan biri kabul ediliyor. (AA)

sağlık haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
cenabı allahın yaratma sanatı tam olarak insan tarafından icad edilemez, o yaratanların en güzeli en kudretlisidir inşallah
unutma ki ilimle gel beni bul diyende kur an
evet bu da zaten beynını kullanmayanları bilmeyenler için bulunmuş :)
yakında insanda üretirler bizede ihtiyaç kalmaz zaten töbe töbe arkadaş ya kadınların açtığı bayankupon adlı kupon sitesini gördünüzmü gözlerinize inanamayacaksınız kadınlar neler tutturmuş hemen aratıp bakın bayankupon diye
artistlik yapacağınıza gırldırgıcık insanın ocağını söndüren artık geride kalması gereken hastalıklara çare bulun. bir esansiyel tremorun nedenini bilmiyorsunuz daha. bari nedeni belirsiz demeyin bu çağda. sırf buna bile hasta oluyorum.
Laz beyni de o kadar. Yine onla karlı çıktı.
O KADAR OLDUGUNU BILE KABUL ETSEK HIC OLMAZSA BEYNI VAR... BOYLE YAZDIGINA GORE YAZIK ... :)
ortalık akılsız beyinden geçilmiyor buna ne gerek var
DÜŞÜNME YETENEĞİ OLMAYAN BEYİN ÜRETMİŞLER. AKŞAM YEMEKTE BEYİN ÇORBASI VAR :)
Güzel gelişme ama ....
Minyatür beyin alabilmek için sıraya girmiş yaklaşık 7 milyar insan varmış.Dünya beyinsiz insanla mı doluymuş?Kuş beyinliler vardı onlara ne oldu?Bu Dünyayı kendimize niçin cennet yapamadığımızın suçlusu bulundu.Vay beyinsizlik vay.
Diğer Haberler