HABER

Lastikçiden yarışma programları

MANİSA (İHA) - Manisa'da, 5 yıl önce 'Pi' (3,14) sayısını kısa yöntemle ortaya çıkararak gündeme gelen lastik bayii Taner Yönder, şimdi de bilgisayarda profesyonelce hazırlanmış birbirinden farklı 4 yarışma programı üretti. Tamamen matematiksel yöntemler uygulayarak yaptığı programların dünyada ilk olduğunu ileri süren Yönder, Türkiye'deki süper beyinlerin korkmadan kendilerini üretkenliğe vermelerini istedi.

Özel bir kanalda yayınlanan yarışma programında tespit ettiği eksiklikleri gidermek isterken ortaya yeni bir yarışma programı çıkardığını ve daha sonra daha farklı yarışma programları üretmeye başladığını belirten Taner Yönder, "Yaklaşık 4 aylık çalışma sürecinde tamamen matematiksel yöntemler kullanarak yaptığım, birbirinden farklı 4 yarışma programıyla dünyada bir ilki başardım" dedi.

Yönder, böyle bir yeteneği olduğunu da yeni keşfettiğini söyledi.

PROGRAMLAR PROFESYONELCE HAZIRLANDI Taner Yönder'in 'Hedef 12' adını verdiği 1 trilyon 24 milyar lira ödüllü yarışmada 12 adet soru bulunuyor. Dünyada ilk kez fibonacci dizisi ile hazırlanan 'Altın Piramit' isimli 2 bin 584 cumhuriyet altını ödüllü yarışmada ise 15 soru bulunuyor. Diğer yarışma programının da yine dünyada ilk kez faktoriyel dizisi uygulanarak yapılmış olan 'Faktoriyel' isimli yarışma programı olduğunu kaydeden Yönder, "Bu yarışmada ise 12 soru bulunuyor ve ödül miktarı da 479 milyar 1 milyon 600 bin lira" dedi.

Ödül olarak belirlenen rakamların tam sayı olmayışının nedenin yarışma programlarında matematiksel yöntemlerin uygulanmış olması ve yanıtlanan soru adetlerinin birbirleriyle çarpımından kaynaklanması olduğunu söyleyen Yönder, her programın içeriklerinin, soru adetlerinin, ödül miktarlarının, süre kısıtlamalarının, jokerlerinin ve daha bir çok özelliklerinin tamamen birbirinden farklı olarak hazırlandığını söyledi. Taner Yönder, 4. yarışma programını da bitirdiğini ancak henüz isim bulamadığını belirtti.

Programları hazırlarken en çok joker bulmakta güçlük çektiğini belirten Taner Yönder, hazırladığı programların dünyada eşi ve benzerinin olmadığını, Türkiye'de yayınlanan yarışma programlarından çok çok üstün olduğunu ileri sürdü. Bu arada hazırladığı programların satın alınarak yayınlanması halinde ortaya bir şart da koyan Taner Yönder, her programa en az bir bedensel özürlü yarışmacı alınmasını arzu ettiğini belirtti.

Öte yandan, Türkiye'deki ulusal televizyonların yurt dışından aldıkları bir yarışma programı için 10-12 bin dolar para ödediklerini belirten Taner Yönder, noterden tescil ettirdiği yarışma programlarını ulusal televizyonlara, sponsor olabilecek büyük firmalara ucuza satmayı düşündüğünü, ısmarlama program yapabileceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler