HABER

Letonya'da "abur cubur" yasağı

RİGA (İHA) - Letonya hükümeti, çocukların düzenli yemek perhizini sağlamak ve sağlığını korumak amacıyla tüm devlet okullarında "abur cubur" satışını yasakladı.

2.3 milyon nüfusa sahip Letonya'da, okulların kantin ve kafeteryalarında asitli içecek, çikolata, şekerleme, patates cipsi ve sakız satışı durduruldu. Yasak kapsamında ilkokul ve ortaokullarda, içinde renklendirici maddelerin bulunduğu hamur ürünlerinin de satışına son verildi. Avrupalı sağlık uzmanları, Letonya'nın sağlıksız ürünleri yasaklayan ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi olduğunu vurgulayarak, bu kararın örnek alınmasını istedi.

Yetkililer, öğrencilerin okullarda bu tür gıda maddelerini yemesine henüz bir yasak getirmediğini bunun şimdilik satışla sınırlı kaldığını belirtti. Letonya Sağlık Bakanlığı

ise öğretmenlerden öğrencileri bu tür ürünleri tüketmemeleri konusunda uyarmalarını istedi. Bakanlık, Letonya'da alınan yeni karar kapsamında, okullarda süt, meyve ve suyu kullanılmasının teşviki için çalışmalarını sürdürüyor.

Letonya'nın başkenti Riga'daki 3 No'lu okulun Müdürü Irina Frolova, "Öğrencilerin 30 dakikaya varan uzun ders araları oluyor. Bu arada yedikleri sağlıksız yiyecekler onları olumsuz etkiliyor. Biz yeni yasayla okulumuzda abur cubur satışını yasaklıyoruz. Ancak dışardan bunları okula sokabiliyorlar; bunu yasaklayamayız. İnsanlık dışı olur" dedi.

11. sınıf öğrencisi Elina, "Okulumuzun kafesinde tatlı, dondurma zaten çokca satılmakta, cips ve asitli içecekler içmesek de olur" derken, okulun aşçısı Tatjana Kosakova, "Öğrenciler yemeklerimizi beğeniyor. Bugün mesela yemekte çorba, makarna sosis ve turşu var. Öğrenciler genelde yemekleri yiyorlar ama abur cubur da tüketmiyor değiller" şeklinde konuştu.

Letonya hükümeti, geçtiğimiz Ağustos ayında doktoların Letonyalı çocuklarda obezite ve sindirim bozukluğunda artış görüldüğü yönündeki raporların ardından bu tasarıyı kabul etmişti. Yasa, Kasım ayının başından bu yana uygulanmaya başlandı. Okullarda sağlıksız gıdaların satışının yasaklanmasına rağmen, öğrencilerin öğle yemeğinde dışardan getirdikleri asitli içecek ve patates cipslerini yedikleri gözlendi.

2004 yılında AB'ye üye olan Letonya'nın aksine diğer üye ülkeler, sağlıksız yiyeceklerin okullarda tüketimini yasaklanması yönünde girişimlerde bulunmuş ancak başarısız olmuşlardı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön