LGS ertelenecek mi? 30 Nisan sonrası ne olacak? Milli Eğitim Bakanı'ndan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde geçilen EBA sistemi ve bundan sonrasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, LGS'nin zamanında yapılacağını söyledi.

LGS ertelenecek mi? 30 Nisan sonrası ne olacak? Milli Eğitim Bakanı'ndan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çocukların evde durmaları, uzaktan eğitim ve eğitim takvimine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

İşte Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

Temelde yatan kavram güven. İnsanların problem çözme becerisi de önem kazanıyor. Tavsiyem insanların öz güvenleri konusunda bu bir mücadele günüdür Dayanışma günüdür. Bu böyle gitmeyecek. Biz bunu çözeceğiz inşallah.

Uzaktan eğitim ile ilgili bir kaç yerde istasyonumuz var. TRT'nin içinde, İstanbul'da ekiplerimiz var. Ana üssümüz burası. Bir iki okulumuzda okullara yayılmış şekilde farklı gruplar...

ÖNCELİĞİ TV'YE VERDİK

Veriye, kanıta dayalı yönetim çok önemli. Hane halkı araştırmalara baktık. Kaç hanede TV, internet, bu TV'ler akıllı mı değil mi. Her şeyi internet temelli yaparsak topluma erişimimiz kısıtlanacak. Önceliği TV'ye verdik. Çünkü hemen her evde TV var. EBA'da internet desteği ile her çocuğumuza eğitim desteği sağladık. Bir de sınav senesinde olan çocukları ayırdık.

TV'lerle ilgili yüzde 95'lerİn üzerinde... İnternetle ilgili yüzde 20'lerde bir erişilmezlikle ilgili bir durum var. 'Biz size 8 GB internet desteği veriyoruz' dedik. Her öğrencimizin sırasına okulun ikinci yarısı başladığında bir çıkartma yapıştırdık. 8 GB şu anda yeterli.

EBA'NIN PERFORMANSI NASIL?

Problemimiz varsa var diyorum, yoksa yok diyorum. Biz bir şeyi saklayarak bir yere varamayız. Bir haftada 3 TV kanalı kurmak, 3 ayda bile yetiştiremezsiniz denilen bir teknik durum vardı. Bir haftada kurduk. İlk hafta test yayınıydı. İlk kez yapıyoruz. İlk kez TV'ye çıkacak öğretmenler var. Bazı sorunlar yaşadık. 20 dakikalık ders 8 dakikaya, 12 dakikaya indi. Montajlamak zorunda kaldık. Bu hafta öğretmenler rahatladı. Önümüzdeki hafta daha rahat olacak. Akışta hangi videolar olacak. Hatalar yapıldı. Yanlış numaralı videolar girdi vs. Biz çocuklar için bir şeyler yapıyoruz. Biz bunu bu sevinçle yapıyoruz. Bunu yaparken de hata yapıyoruz. Çin'de var internet tabanlı daha büyük bir organizasyon var. Bir de bizde var. Çin dışında ilk biz yaptık. ABD'de de bazı eyaletlerde böyle çalışmalar var. Daha iyisini yapacağız. Çok güzel şeyler geliyor. Önümüzdeki hafta baksınlar. Çok daha iyi olacak.

OKUL EVE SIĞAR MI?

Aslında okul eve sığmaz. Biz uzaktan eğitimi eğitimin bir parçası olarak görüyoruz. Yüz yüze eğitim, telafi eğitimi... Okul okulun içine de sığmaz. Okul ormana, sokağa, hayata taşınmalı. Velilerimiz sürekli evin içinde olmak kolay değil. Hele çocuklar için. Bunların hepsi engelleyici şeyler. Her bir engel duygusal durgunluk oluşturuyor. Bu hafta şu geliyor. Bir günün programını her bir çocuk ve yaş grubu için günlük akış şemaları... Bunlar haftaya geliyor. Bunların hepsini velilerimize ulaştıracağız hem internet hem medyada.

Diyelim ki çocuğunuz ile şarkı sözü yazmak da etkinliktir. Satranç vs. Karşılıklı etkileşimli kitap okuma var mesela...Fenle ilgili deneyler var. Küçük çocuklar için eğitim takvimi. Bu her telefonda uygulama olarak ücretsiz var. Eğitim Takvimi... İndirebilirler. 300 bin birleştirilmiş sınıf öğrenci var. Bu takvimden bu evlere birer tane verdik fiziksel olarak. Sözler var, günün oyunu, değeri var.

İÇERİKLER KONTROL EDİLİYOR MU?

Ediliyor. Bunun için çok uğraştık. Kurumların desteğini aldık TÜBİTAK dahil. Köpükler neden küre biçimindedir mesela. Bunun cevabı var.

Bizim mevcut eş zamanlı olarak online olma kapasitemiz, aşırı yüklenmeyi kastediyorum 18 milyon öğrenci aynı anda yüklenince sıkıntı yaşadık. Her bir sınıfa saatler verdik. Bakanlığın, GSM hatları ile, TRT'nin desteğini aldık. Herkes aynı anda yüklenmesin diye ikinci sınıflar şu saat, 11. sınıflar şu saat diye ayırdık. Sınav senesinde olan çocukların internet altyapısını ayrı bir yerden verdik.

ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMENLER BULUŞABİLECEK Mİ?

Canlı sınıf uygulamamız var. Öğrencilerin öğretmenleri karşılarında gördüğü ve soru sordukları bir uygulama. Önümüzdeki hafta 8 ve 12. sınıflara açıyoruz. Herkese neden açamıyoruz? Teknik sebeplerden.

Öğrenciler çalışıyor mu çalışmıyor mu konusunu aslında uzaktan eğitimin bir konusu olarak görmüyoruz. Bazı öğrenciler belli saatlerde disiplinli çalışıyorlar okul açıkken de uzaktan eğitimde de. Okul açıkken durumları neyse uzaktan eğitimde de o oluyor. Bu hengamede çocukların problem çözme yetenekleri gelişiyor. Birlikte iş yapma, aile olma içinde bir fırsat.

İlkokul öğrencileri TV'deki eğitimin daha yavaş olmasını istiyorlarmış Bu bize geldi.

Öğretmenlerimiz ilk hafta heyecandan çok hızlı bir şekilde anlattı. Öğrencilerimiz yetişemedi. Bu haftadan itibaren çözmeye başlıyoruz.

30 NİSAN SONRASINDA NE OLACAK?

Biz hep başından beri şunu söyledik. Bu küresel bir sorun. Çözümü de bilimsel metotlarla ortaya çıkabilir. Saat saat gün gün yayılım haritalarını inceleyerek karar verilmesini gerekli kılıyor. Hem dünyaya hem Bilim Kurulu'nun önerilerine bakalım. 30 Nisan kararı Bilim Kurulu'ndan mutabakatla çıktı. Problemimiz yok. Giderek ve öğrenerek, biz de öğreniyoruz. 30 Nisan sonrasında da diyelim ki Bilim Kurulu tavsiyesiyle okulları açtık. Diyelim ki açmadık. Biz bunun devamını yapabiliriz. Bütün mevzuat okullar açık gibi düzenlendiği için o altyapının da buna uygun yapılması gerekiyor. Onun altyapısını da hazırladık. Eylül ayı geçtiğimiz eylül aylarından nasıl değişik olacak. Cumartesi günü ders olacak mı? Bunların hepsi olabilecekmiş gibi davranarak bunların finansmanını, yüz yüze eğitim ihtiyacını hepsini yeniden organize ettik. Finansman sorunu yok.

Diyelim ki B planı 30 Nisan'da açılmazsa ne yapacağız? Açılmazsa öğretmen eğitimi ile ilgili düzenlememiz gelişecek. Uzaktan eğitim güçlendiriliyor.

EĞİTİM SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİĞE KAPI ARALAR MI?

Eğitimin sınıfların dışına taşması konusunda eğilim var dünyada. Bir öğrencinin bir dersi sınıfta alması gerekmiyor. Diyelim ki öğretmenler için de uluslararası sertifika almak. Dünya eğitimde başka bir yere gidiyor eğitimde. Kütlesel olarak ilk defa oluyor. Dijital programlar da karnelerde yer alacak.

SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

Elimizde öğrencilerin birinci sınıf notları var. Biz A senaryosu ile birinci dönemin notunu kullanarak karar alırsak ne gibi sonuçları olur. Hukuksal altyapı çalışmalar bitmek üzere. 10 gün içinde belli olur. Sınıf geçme ile ilgili bir karara varılacak. Ben hukuksal karara bakarım. Çocuğun yararına uygun mu hukuka uygun mu ona bakarız. Biz yaptık oldu olmaz. İtirazın yapılması muhtemel kuruluşlardan da fikir alıyoruz. Danıştay mesela.. sendikalarla, derneklerle... Görüş alıyoruz

LGS ERTELENECEK Mİ?

Zamanında yapılacak. Erteleme söz konusu değil. Mecbur bir sebep oldu, ertelenme ihtiyacı doğdu. Ona bakarız ama şu anda ertelenme söz konusu değil 13 Mart'a kadar dersler işlendi. Yüz yüze işlenen tarihe kadar sorular sorulacak dendi. Ama Elazığ ve Malatya'daki çocuklarımız daha erken yüz yüze eğitimi bitti deprem yüzünden. Hafta başında hem YKS'de hangi konulardan soru çıkacak bunu paylaşacağız.

Sınava hazırlanmanın kendisi bir strestir. Bu sene ikinci, üçüncü stres var. Bu sene 9.'ncu sınıflarda 500 bin civarındaki öğrencimiz daha fazla sınava girecek. 4+4+4'ün 2012'deki değişimindeki düzenlemesinden dolayı. Birdenbire sınava girecek öğrenci sayısı arttı. Geçen sene 140 bin öğrenci girmişti, bu sene daha büyük bir grup var. Şansınızı azalmadı. Geçen sene de öğrencilerin yüzde 10'unu almıştık, bu sene de yüzde 10'unu alacağız. Sınava girecek öğrenciler ikinci dönemi tatile din evde çalışalım derler. Buyurun size öyle bir durum. Hiçbir öğrenciyi zorla bir yere götüremezler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
10 Milyonluk Wuhan'ın Karantina sonrası durumunu gördük. Sokakları yakıyorlardı. Sokağa Çıkma Yasağı bir gün olur iki gün olur bilemedin Üç gün! Nezaman biteceği belirsiz bir Salgın için; 80 Milyonluk Memleketi Haftalarca Aylarca Sokağa Çıkma Yasağı ile Eve Hapsetmeye Çalışırsan; Memleketi Ateşe Atarsın! Devletin Otoritesini Sarsmadan; belirli yasaklar ve kurallarla Milletinde Sağduyusu ile Bu Salgın altedilebilir. "Gerekmedikçe Sokağa Çıkma!" Çıktığında da belirli kurallara riayet et. CHP şimdiye kadar Milletin hayrına ne demişki bundan sonra da söylesin..
Şuan sadece Türkiye değil; Tüm Dünya çok büyük bir sıkıntı yaşıyor . Devlet elden geldiğince Problemi çözmeye çalışıyor. Geçici bir dönem için , geçici çözümler üretiyor.. Avrupa Ülkeleri sanki Çokmu iyi durumda. itligi puştlugu bırakın.. Devlet işini yapıyor
chp.nin senin gibilerine batması bile milletin hayrınadır
Şehir Hastanelerine bile karşı çıktılar. Şehir Hastanesine giden Metro' hattını İptal etti Ekrem Başkan! Bu zihniyetten bu Millete hayır Gelmedi_ Gelmez! Sen 80 Milyonu Haftalarca Eve Hapsetmeye Çalışırsan; Birinci Haftanın Sonunda; İnsanlar Sokaga çıkmaya başlar. Güvenlik Görevlileride hâliyle Görevini Yapmaya Çalışır. Peki Sonra? sonrası Wuhan olur..
@gamlibaykus123 umreden gelen ilk kafileyi 14gün evinizden çıkmayın diye evlerine gmndererek mi işininyapıyor? arpayı az ye millet bahçesinde de yuvarlanamazsın parklar da yasak kilo yapar
Beğenip Begenmemeniz sorun değil! Söylediklerimde yazdıklarımda Uyarılarına Haklı Olduğumu Sizde Biliyorsunuz Olum
sen neden burda çıkıp iş siyase bağlıyorsun ben kendimi bildim bileli oyumi akp ye veriyordum ama sizin gibileri yüzünden vermeyecem artık çok ciddiyim bak senin gibi leri insanları savaşa kadar götürür
@gamlibaykus123 Diğer namı palermo Çin kominizimle yönetilen bir ülke.Çok sıkı acımasız bir şekilde sokağa çıkma yasağı ilan etmeseydi şimdi normale dönmiyecekti.Çinde hayat normale dönüyor.Evde kal Türkiye demekle olmuyor bu işler.Asgari ücretle çalışan milyonlar ne olacak?Devlet en fazla 14 gün sokağa çıkma yasağı ilan etmeli bu sıkıntı biter.Gönüllülkle olmuyor bu işler.Biz Almanya değiliz onlar son derece disiplinli bu durumu en az hasarla atlatıyorlar...
@gamlibaykus123 Bu salgın basbayağı biolojik bir saldırı.Kimse doğal yollardan yayıldığını söylemesin.Yeni dünya düzeni oluşturmaya atılan adımların denemesini yapıyorlar.İzole edilmiş toplumlar yaratmak istiyorlar.İkinci adım olarak paralar virüs saçıyor diyecekler ileride digital sanal parayla dünyaya ve inanlara hüketmek için düğmeye basacaklar...
@jujo47 yalaaaan sen chp ye veriyorsuuuunnnn
17 yıldır eğitim sistemini zaten oturtamadınız şimdi iyice kötüleşti gözünüz aydın
@kemal_irtis_1959 öncesinde çokmu iyiydi
17 eğitim sistemiyle her yıl düzenleme yaptınız oynaya oynaya sistemi oturtamadınız şimdi çok kötü oldu Corona cahilliğin ekmeğine yağ çaldı
17 yıl önce zaten hiç oynanmıyor du demi senin yaşın kaç bilmiyorum ergensen bilmemen doğal yaşın 30 un üstüyse demekki boşa yaşamışsın yada muhasebe muhalefet olsun diye burada yazıyorsun bence git araştır sonra yaz hoş araştırsan da gerçeği söylemek zorunuza gider yine üç maymunu oynamaya devam edersiniz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler