HABER

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? LGS tercihleri ne zaman yapılacak?

Liselere Geçiş Sistemi'nin tamamlanmasının ardından öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği konuların başında sınav sonucu ve tercih tarihi geliyor. Öğrenciler açıklanacak puanlarına göre şimdiden kendilerine uygun liseleri araştırmaya koyuldu bile. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS'nin ne zaman açıklanacağı duyurulmuştu. Lise tercihleri ise sınav notlarının açıklanmasının ardından yapılacak. Peki LGS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? LGS tercihleri ne zaman yapılacak?

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? LGS tercihleri ne zaman yapılacak?

"LGS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021?" , "LGS tercihleri ne zaman yapılacak?" sorularının yanıtı Liselere Geçiş Sistemi sınavına giren öğrenciler ve öğrenci velileri tarafından araştırılıyor. Bütün öğrenciler sınav notuna göre kendisine uygun, en iyi liseye kayıt olmak istiyor. Lise tercihleri, sınav sonucunun açıklanmasının ardından yapılacak. Sınav sonucunun ne zaman açıklanacağı ise resmi makamlar tarafından yapılan açıklama ile netlik kazanmıştı.

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2021?

Milli Eğitim Bakanlığı LGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağını bildirmişti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre sonuçlar 30 Haziran 2021'de öğrencilere duyurulacak.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS sonuçları ve tercih kılavuzu 30 Haziran'da belli olacak. Lise tercihlerinin ne zaman yapılacağına dair güncel bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz sene LGS sonuçları 16 Temmuz'da açıklanmıştı. Ardından tercih kılavuzu yayınlanmıştı. Tercihler de 20-29 Temmuz arasında gerçekleşmişti.

Öğrenciler lise tercihlerini https://eokul.meb.gov.tr adresi üzerinden yapacak. Aynı zamanda öğrenci mezun olduğu okula gidip veya herhangi resmî ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden tercihlerini yapabilir.

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? LGS tercihleri ne zaman yapılacak?

LGS SINAV SONUÇLARI NASIL HESAPLANIR?

Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2'de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 69'uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7'nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen "Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır." hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön