HABER

LGS ve yerel yerleştirme 2. nakil sonuçları açıklandı! Liseye geçişte yeni boş kontenjanlar e-okul'da!

MEB, 2. nakil sonuçları için fazla bekletmedi ve yeni nakil tercih haftasının başlamasında önce Pazar günü 2. nakil sonuçlarını MEB ve e-okul üzerinden yayımladı. Yarın yani 20 Ağustos Pazartesi günü 2. nakil başvuru haftası başlayacak. İşte 2. nakil başvuru sonuçları ve tercihlerle ilgili detaylar...

LGS ve yerel yerleştirme 2. nakil sonuçları açıklandı! Liseye geçişte yeni boş kontenjanlar e-okul'da!

Liseye geçmeye hazırlanan öğrenciler için 3. nakil başvuru haftası öncesinde 2. nakil başvuru sonuçları açıklandı. MEB bu sefer sonuçların açıklanmasını hafta başına bırakmadı ve Pazar günü nakil başvuru sonuçları sorgulama sayfasının erişimini öğrencilere ve velirlere açtı. Ööğrencilerin 2. nakil tercihlerinden nasıl bir sonuç çıktığının açıklanması ile yeni oluşan boş kontenjanlar da belli oldu. Böylece ilk nakil sonucundan memnun olmayan öğrenciler 3. nakil başvurusu için bu yeni boş kontenjanları dikkate alacaklar.

LGS NAKİL SONUÇLARI

MEB'in açıkladığı liseye geçiş nakil sonuçlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Nakil sonuçları sorgulama sayfasında T.C. kimlik numaranız doğum tarihiniz ve ekrandaki güvenlik kodunu girip sonuç sorgulama yapabilirsiniz.

Lise 2. nakil başvuru sonuçları için tıklayınız

LGS NAKİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Nakil başvurusu öğrenci ve velisi tarafından https://eokul.meb.gov.tr/ internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan okul tercihlerinin ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor.

EN FAZLA KAÇ TERCİH YAPILABİLİYOR?

İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacaktır.

Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 5 (beş), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için de en fazla 5 (beş) okul tercihi yapılabilecektir.

HERHANGİ BİR OKULA YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER KAYIT ALANINA TABİ OLACAK

İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacak.

NAKİL BAŞVURU KILAVUZU

MEB, gerek merkezi gerekse de yerel yerleştirmeye esas nakil işlemleri ile ilgili olarak öğrenciler ve veliler için ayrıntılı bir kılavuz yayımladı. Kılavuzda nakil başvurusu, başvuruların değerlendirilmesi, nakil süreci ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır. Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Liseye geçiş nakil başvuru kılavuzu için tıklayınız

BAŞVURULARDA EŞİTLİK DURUMUNDA NE OLACAK?

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla, Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak.

Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak.

2018 LGS NAKİL BAŞVURU TAKVİMİ

TARİH İŞLEM
06-10 Ağustos 2018 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
13 Ağustos 2018 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı
13-17 Ağustos 2018 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
19 Ağustos 2018 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı
27-31 Ağustos 2018 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
03 Eylül 2018 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı
03-06 Eylül 2018 Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
08 Eylül 2018 Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Sonuçlarının İlanı
17 Eylül 2018 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler