HABER

Libya'da çatışmalarda 50 bin kişi öldü

Libya'da 42 yıllık Kaddafi rejimini yıkan mücadelenin ardından, aylar süren çatışmaların korkunç bilançosu yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Libya Yaralılar ve Şehitler Bakanı Abdurrahman El Kisa, ülke genelinde her geçen gün yeni toplu mezarların bulunması nedeniyle çatışmalarda tam olarak kaç kişinin hayatını kaybettiğini belirleyemediklerini, ancak bu sayının yaklaşık 50 bin olduğunu söyledi.

El Kisa, yaralı sayısının da en az 25 bin olduğunu belirtti.

Kaddafi güçleri ile çıkan çatışmalarda yaralanan Libyalıların tedavisi konusunda ilk davranan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan El Kisa, "Bu yüzden Türkiye'ye müteşekkiriz. Başta Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ olmak üzere tüm Türk yetkililere teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz" dedi.

El Kisa, Türkiye'de şu ana kadar 1800'den fazla Libyalı yaralının tedavi gördüğünü belirterek, "Yaralılarımıza çok iyi bakılıyor ve Libya halkı bunu asla unutmayacak" diye konuştu.

"Kaddafi, Osmanlı ile bağları yok etmek istedi"

El Kisa, Muammer Kaddafi'nin Libya'nın Osmanlı ile tarihi bağlarını ortadan kaldırmak için 1981 yılında ülkede bulunan eski Osmanlı arşivlerini yok ettiğini hatırlatarak, "Bizim bir projemiz var ve bunu Türk yetkililere de anlattık. Kaddafi'nin yok ettiği vesikaların asıllarına İstanbul'da ulaştık ve çok mutlu olduk. Biz Libyalı öğrencileri Türkiye'ye göndererek eğitim aldırmak ve Türkçe, Osmanlıca öğrenmelerini sağlamak istiyoruz. Bu sayede Osmanlı-Libya arasındaki vesikaların ortaya konularak tarihi birlikteliğin yeniden ortaya çıkarılmasını sağlayabiliriz" dedi.

"Kaddafi, dünyadaki tüm terör örgütlerini destekliyordu"

Libya'nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi'nin kendi halkını katleden biri olduğunu söyleyen El Kisa, "Elde ettiğimiz belgelerde gördük ki Kaddafi aynı zamanda dünya üzerindeki tüm terör örgütlerini de destekliyordu. Afrika'daki iç savaşların arkasında hep Kaddafi vardı. Bir çatışma olduğunda her iki tarafa da destek verir, tarafları birbirine kırdırırdı. Mesela Sudan'ın bölünmesini o sağladı. Kaddafi daha önce ölmüş olsaydı Sudan bölünmeyecekti. Önümüzdeki günlerde göreceksiniz, Kaddafi'den sonra Afrika, tarihinde görmediği istikrara kavuşacak" diye konuştu.

El Kisa, Kaddafi'nin kendisini her zaman dünyanın en zeki insanı olarak gördüğünü belirterek, "O adam bir ruh hastasıydı. Zaten Libya'nın şu anda içinde bulunduğu durumun nedeni de bu" dedi.

"Libya'da şu anda çok fazla silah bulunuyor" diyen El Kisa, "Eğer bu kadar silah başka bir ülkede olsaydı, dünya büyük katliamlara tanıklık ederdi. Ama Libya'da bu kadar silaha rağmen hala halk arasında ciddi bir sorun yok" ifadesini kullandı.

Geri Dön