HABER

"Liderler zirvesini toplayabilirim"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 7 askerimizin şehit olduğu Tokat Reşadiye'deki saldırının bir provokasyon olduğunu belirterek, "Kesinlikle bu iş faili meçhul kalmayacak" dedi.

TİRAN (İHA) - Türkiye'nin çok gergin bir dönemden geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, liderleri toplantıya çağıracağını açıkladı. Gül,"Gün birlik beraberlik ve dayanışma günüdür" dedi.

Resmi bir ziyaret için Arnavutluk'ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kendisini takip eden bir grup gazeteciye önemli açıklamalar yaptı.

Tokat da, 7 askerimizin şehit edilmesi olayının kesinlikle faili meçhul kalmayacağını belirten Gül, "Türkiye gergin bir dönemden geçmektedir. Liderleri Çankaya Köşkü'nde toplantıya çağırabilirim. Bunun açıkçası bir ön çalışmasını yapacağım. Tabi ki yapmayı düşünüyorum. Olabilirliğini görürsem beraber de yapmayı düşünüyorum" dedi.

Herkesi sorumluluk bilinciyle hareket etmeye çağıran Cumhurbaşkanı Gül," Herkes ama herkes ağzından çıkanı kendi kulağı bir dinlesin. Ayrım yapmadan söylüyorum, herkesin ağzından çıkanı kulağı dinlesin" dedi.

"LİDERLER ZİRVESİNİ TOPLAYACAĞIM"

Basın mensuplarının Türkiye'nin gergin bir dönemden geçtiği hatırlatılarak, "Türkiye'de şiddet olayları var, 7 askerimiz şehit oldu. Açılım süreciyle ilgili liderler arasında çok sert tartışmalar oluyor. Cumhurbaşkanı olarak liderleri toplamayı öngörüyor musunuz?" şeklindeki bir soruya Gül, "Gün soğukkanlı, dikkatli ve sorumlu hareket etme günüdür. Gün; milli dayanışmayı gösterme günüdür. Terör örgütünün ve terör örgütlerinin onların hedefi hep bellidir. Hep zayıflatmak ve kaos ortamı çıkartmak ve

buradan devleti milleti güçsüz hale getirip bir taraftan kendi propagandalarını yapmak ve bir taraftan da empoze etmektir. Şimdi bunlara hiç fırsat vermemek gerekir. Gün birlik beraberlik ve dayanışma günüdür. Her şeyden önce büyük bir vatanseverlik duygusu içinde bunun muhakkak gerçekleşmesi gerekir. Farklı görüşler, farklı düşünceler, farklı politikalar bunlar tabi hepsine de saygı duyulması gerekir. Ama herkes ağzından çıkanı kendi kulağı bir dinlesin. Herkesin ağzından çıkan ayrım yapmadan söylüyorum

ağzından çıkanı herkes ağzından çıkanı kulağı dinlesin. Yani üsluplar, söylenen kelimeler, bütün bunlar seçilen şeyler. Bütün bunlar bizim için çok önemli doğrusu. Onun için benim herkese çağrım bugün için büyük bir sorumluluk duygusu içinde hareket etmek konuşmak lazım tabi ki farklı farklı görüşler, farklı farklı düşünceler hep uzaktan söylenmeyecek ki Bir araya gelip konuşmak lazım. Yanlış, doğrular samimi ortamda gerekirse kapalı ortamda. Kapalı derken Meclisi de kast etmiyorum. Önemli kişiler, liderler

kendi aralarında gerekirse kapalı oturumda konuşmak gerekir. Bunları bilgi vermeye de gerek yok bunlar için. Duyurmaya da gerek yok. Ama Böyle bir dönemde kendi ülkemizi zayıf düşürmeye hakkımız yok. Terör bugünlük bir terör değil. 10 yıl önce de vardı on yıl sonra da?Bu terör var bu terörü bitirmek yeni çıkacak olan terör örgütlerine fırsat vermemek bütün bunlar Tabi ki Türkiye'yi idare edenler tabi hükümet açısından da söylemiyorum herkese söylüyorum. Daha geniş kapsamda söylüyorum. Bu herkesin

sorumluluğundadır. Bugün hamasetten uzak, doğru olan şeyler acıda olabilir. Bunlar söylenebilir, dinlenebilir. Bunların konuşulması ve teröristlerin işine yarayacak şekilde, moral bozacak şekilde olmaması gerekir. Bunu herkes için söylüyorum. İktidar, muhafet, meclisin dışındakiler? Herkes için söylüyorum. Gün bu gündür" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, liderleri yuvarlak masa etrafında toplayıp toplamayacağına ilişkin bir soru üzerine ise, "Ben bunu düşünüyorum. Yalnız bundan önce tabi ki bir ön çalışma yapacağım. Bunun olabilirliğini görmem lazım" dedi. Gül, "Hepsi bir arada mı tek tek mi?" sorusuna ise "Hepsi bir arada. Tek tek hepsiyle görüştüm. Defalarca tek tek hepsiyle görüştüm. Bütün bu olayları ben teferruatlı bir şekilde defalarca basına yansımadan, hiçbirinizin bilgisi olmadan görüştüm. Bütün öngörülerimi teferruatlı olarak

konuştum. Liderler de ona saygı gösterip, onlar da kendilerinde muhafaza ettiler. Bunun açıkçası bir ön çalışmasını yapacağım. Tabi ki yapmayı düşünüyorum. Olabilirliğini görürsem beraber de yapmayı düşünüyorum. Ama buna bakarak" şeklinde cevap verdi.

İktidar ile muhalefet arasındaki gerilimin kısa sürede topluma yansıdığı yönündeki bir soru üzerine Gül, "Onu söyledim. Tam tersine tüm Türkiye'de moralleri daha güçlü yapmamız lazım ki terör örgütü ayıklanabilsin" dedi.

"TOKAT FAİLİ MEÇHUL KALMAYACAK"

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 7 askerimizin şehit olduğu olayın faili meçhul kalmayacağı sözünü veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şöyle konuştu:

"Bu işin zamanı, yeri, yapılış şekline baktığınızda çok aleni bir provokasyon ve bir plan var ortada. Yanlış da anlaşılmasın provokasyon deyince hemen terör örgütün dışındakiler akla gelir onu söylemek istemiyorum. Diyarbakır'da da hatırlarsanız 2 sene önce bir polis otosuna terör örgütü saldırmıştı. Çok sayıda polis şehit olmuştu. Onu da devlet yaptı diye yürüyüş yaptılar, ondan sonra da katilleri bulundu. PKK terör örgütünün elemanları ortaya çıktı. Başka örgütler de olabilir. Herkes olabilir? Bu iş

faili meçhul kalmaz. Kesinlikle bu iş faili meçhul kalmaz. Nasıl Diyarbakır'daki bu olay 1 sene sonra da olsa ortaya çıkarıldı. Bu da muhakkak kesinlikle bu faili meçhul kesinlikle kalmayacak. Türkiye bütün varını gücünü kullanıp, bunu ortaya çıkaracaktır. Ama dikkati çekmek isterim; Bunun yeri hem coğrafi olarak yeri hem mevkii olarak yeri Anadolu'nun ortasındaki bir mevki olarak yeri hem yapılış şekli hem zamanı çok açık. Türkiye bu oyunlara gelmemesi lazım. Bu işin üstesinden muhakkak kalkmamız lazım.

Hep beraber. Onun için soğukkanlı, sakin, düşünüp de konuşmak lazım."

Olayın zamanlamasına dikkat çekilerek, "Başbakanın ABD seyahati, Anayasa Mahkemesi'nde DTP davası, açekapalı oturumda konuşmak gerekir. Bunları bilgi vermeyeılım sürecin kesmek için mi?" şeklindeki bir soruya Gül, "Bütün bunlar. Hepsi, bütün bunlar. Çok daha geniş bir şekilde düşünürüm doğrusu" şeklinde cevap verdi.

"Bu olayın arkasında PKK mı var" şeklindeki soruya Gül, "Şu olmadığı şeklinde değil. Belli örgütler var. Şunlar şunlar mı? diye sorduğumda değiller diye bir bilgi yok. Hepsi olabilir. PKK örgütü dahil hepsi olabilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de son yaşananların açılım sürecine etkisinin sorulması üzerine,"Terörle mücadele kısa orta ve uzun vadeli planlar vardır. Uzun vadeli plan şudur, terör örgütü tecrit etmektir. Demokrasi terör örgütünü halktan tecrit eder. Terör örgütü halkla bütünleşmek ister, istismar etmek ister, halkı kullanmak ister, halkı zehirlemek ister" dedi.

Gül, bir gazetecinin TBMM'yi açılış konuşmasında açılıma ilişkin sözlerinin muhalefet tarafından eleştirildiğini hatırlatarak, "Sözlerinizin arkasında mısınız?" diye sorması üzerine, "Meclis'te yaptığım konuşmanın tabi ki arkasındayım. Çok üzerinde fikir yürüttüğüm, hazırlandığım bir konuşma. Başka birisinin hazırladığı metni okumadım. Kendi hazırlandığım bir konuşma" şeklinde cevap verdi.

Gül, DTP'nin kapatma davasına ilişkin bir soruya ise, davanın Anayasa Mahkemesi'nin önünde olduğunu belirterek, cevap vermeyeceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön