HABER

Litvinenko otelde zehirlenmiş olabilir

LONDRA (İHA) - İngiliz The Daily Mirror gazetesi, eski Rus casusu Alexander Litvinenko'nun, Londra'da iki yardımcısıyla buluştuğu otelde zehirlenmiş olabileceğini yazdı.

Gazete, Litvinenko'nun ceketinin cebinde bulunan bir otobüs biletinin bu iddiayı gündeme getirdiğini belirtti. Gazete polis kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, biletin Litvinenko'nun Londra'daki evinin yakınlarında, hastalandığı gün olan 1 Kasım'da satın alındığını bildirdi.

Gazete, geçen hafta hayatını kaybeden eski Rus casusun yardımcılarıyla buluşmak üzere bindiği otobüsün kontrol edildiğini ve burada Litvinenko'nun idrarında bulunan rodyoaktif polonyum 210 maddesine rastlanmadığını yazdı. Litvinenko'nun daha sonra ziyaret ettiği ilk yer olarak bilinen otelde ise yüksek oranda polonyum-210 maddesinin tespit edildiğini ve bunun eski Rus casusun otelde zehirlendiğini gösterdiğini ileri sürdü.

Litvinenko'nun 1 Kasım'da Andrei Lugovoi ve Dmitri Kovtun ile otelde buluştuğunu belirten gazete eski Rus casusun aynı gün bir suşi barda İtalyan akademisyen Mario Scaramella ile bir araya geldiğine dikkat çekti.

Londra Terörle Mücadele Departmanı'ndan ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkili gazeteye yaptığı açıklamada, "Bu bilet, Litvinenko'nun ölümünün bir intihar veya bir kaza olmadığını kanıtlamamıza yardım ediyor. Evinden çıkarken üzerinde polonyum yoktu. Bu maddeye otobüste maruz kalmış olabilirdi ancak otobüs de yapılan test de negatif çıktı" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön