HABER

"Lojman cinayeti" davası

- Eski SHP İzmir Milletvekili Güngör'ün oğlu Mustafa Güngör'ün TBMM lojmanlarında öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine devam edildi

Eski SHP İzmir Milletvekili Erol Güngör'ün oğlu Mustafa Güngör'ün, 24 Haziran 1991'de TBMM lojmanlarında öldürülmesiyle ilgili davaya devam edildi.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, başka bir suçtan Bursa Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu sanık Abdullah Gökalp, müşteki Erol Güngör ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Aydoğan Levent Gedik sanık Gökalp'e, avukatının müdafilikten çekildiğini bildirdi.

Sanık Gökalp'in, Bursa Ceza İnfaz Kurumunda 18 sayfalık savunma beyanının mahkemeye sunulduğunu belirten Gedik, ayrıca daha önce tanık olarak dinlenilmesine karar verilen ancak adresi tespit edilemediği için hakkında zorla getirilme kararı çıkarılan Gürel Özener'in tespit edilen adresinden 3 ay önce taşındığını kaydetti.

Güngör ailesinin avukatı, maktul Mustafa Güngör'ün cesedini ilk gördüğü öne sürülen Hüseyin Taşkıran ve eski TBMM başkanları Kaya Erdem ve Mustafa Kalemli'nin dinlenmesini talep etti.

Sanık Gökalp de görüşmelerini daha iyi yapabileceği gerekçesiyle Bursa Barosu'ndan bir avukat atanmasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Erkan Buyruk, Güngör'ün cesedini ilk kez gördüğü öne sürülen Taşkıran'ın dinlenmesi talebinin dosyanın esasına herhangi bir katkıda bulunmayacağı gerekçesiyle reddine, Özener'in dinlenmesi için zorla getirilmekarar verilmesini talep etti.

Mahkeme, Özener'in tanık olarak dinlenmesi için zorla getirilmesine, Taşkıran'ın tanık olarak dinlenmesine, sanığa Bursa Barosu'ndan avukat atanması için yazı yazılmasına karar verdi.

Ayrıca Mahkeme, eski TBMM başkanları Erdem ve Kalemli'nin dinlenmesi talebinin, dosyaya bu aşamada bir şey kazandırmayacağını belirterek, reddine ve sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

(AA)

Geri Dön