Lokmacı kapısının açılmasında yeni adım

LEFKOŞA(ANKA) - Lefkoşa'da Lokmacı Kapısının açılması için yeni bir adım atılıyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde geçen Perşembe günü resmen görevine başlayan yeni cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, Lokmacı Kapısının açılması konusunu yarın BM Genel Sekreteri'nin Özel Temsilcisi Michael Moller ile ele alacak.

Dimitris Hristofyas'ın, "öncelik" ilan ettiği Ledra Caddesindeki Lokması Kapısının açılması konusunun, yarın BM Genel Sekreteri'nin Özel Temsilcisi Michael Moller ile yapacağı görüşmenin gündeminin başlıca maddelerinden biri olduğu belirtiliyor.

Michael Moller, geçen Cuma günü Lokmacı Kapısı'nın açılmasını KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmüştü. Moller, görüşmeden ardından Talat'ın geçişin açılmasına hazır olduğunu söylemişti.

Bu arada, geçen Çarşamba günü Lefkoşa'nın Türk ve Rum Belediyelerinin yetkililerinin konuyu görüşmek üzere bir araya gelmişti.
Rum Belediye Başkanı Eleni Mavru da, belediye açısından bir sorun olmadığını belirterek "siyasi karar"ın alınmasından sonra geçişin "beş gün" içinde açılabileceğini de ifade etmişti. (ANKA)